Síkela: Motorem české ekonomiky je export

|

Podíl vlastní přidané hodnoty na vývozu v Česku je proti zahraniční nižší, řekl na tiskové konferenci agentury CzechTrade v Praze ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Změnit to má podle něj exportní strategie, kterou vláda loni schválila pro roky 2023 až 2033. Ministr doplnil, že soustředit se chce ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) také na podporu vývozu a dovozu u malých a středních firem nebo rozvoj start-upů. Přesto je ale podle Síkely export motorem české ekonomiky a po výrobcích z ČR je v zahraničí velká poptávka.

Podíl vlastní přidané hodnoty na vývozu tvoří v Česku podle Síkely zhruba 60 procent, v Rakousku a Polsku je to kolem 70 procent a v Německu asi 77 procent. „V této oblasti máme co dohánět. Česko se tak řadí mezi importně náročné země s nižším podílem vlastní přidané hodnoty ve vývozu, a to je potřeba do budoucna změnit,“ uvedl. V Česku by se podle něj měl zvýšit počet firem, které vyrábějí vlastní produkty, a ne jen dodávají díly či součástky.

Vedle posílení přidané hodnoty mají českému exportu pomoci podnikatelské cesty do zahraničí, kterých loni přibylo. „V letošním roce chceme toto tempo udržet,“ řekl Síkela. Důležité jsou podle něj ale také zahraniční výstavy nebo veletrhy. „Osobně plánuji podpořit naše firmy z leteckého průmyslu na české oficiální účasti v červenci na leteckém veletrhu ve Velké Británii,“ doplnil.

Síkela připomněl, že zahraniční obchod České republiky se zbožím loni podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) skončil přebytkem 122,8 miliardy korun, když v roce 2022 vykázal schodek 204,8 miliardy korun. Lepšího výsledku se podařilo dosáhnout díky poklesu dovozu fosilních paliv, pomohla ale také silná koruna, řekl ministr. Českému zahraničnímu obchodu by se podle něj mělo dařit i v příštích letech.

Exportní strategie pro roky 2023 až 2033 má mimo jiné posílit postavení českých firem v dodavatelských řetězcích či vývoz rozšířit mimo trhy Evropské unie. MPO chce také rozšířit a přizpůsobit novým potřebám dosavadní podporu exportérům, informovalo už dříve MPO.

Loni v prosinci obchodní bilance podle ČSÚ skončila přebytkem 3,5 miliardy Kč, což je meziročně o 5,9 miliardy Kč lepší výsledek. Meziročně klesl vývoz o 7,2 procenta na 317,7 miliardy Kč a dovoz o 8,9 procenta na 314,2 miliardy Kč. Meziměsíčně se po sezonním očištění zvýšil vývoz o 1,6 procenta a dovoz o 4,2 procenta. Prosinec roku 2023 měl o dva pracovní dny méně než prosinec roku 2022.

Předchozí

Návrh zákona k reformě penzí je hotový. Co se má změnit?

Ceny komodit ve světě klesají

Další