Ceny pozemků pro podnikání by znovu mohly růst

|

Ceny pozemků by po loňské stagnaci mohly opět začít růst o deset až 15 procent. Důvodem je oživení stavebního trhu a nárůst poptávky po pozemcích, kterých se vlastníci začali zbavovat na základě nepříznivého ekonomického útlumu v některých oborech a odchodu firem z České republiky. Za nárůstem prodejů může být také obava z nedostupnosti pozemků vzhledem k očekávané přísnější ochraně zemědělského půdního fondu. O pozemky nejeví zájem jenom developeři, ale i individuální kupci. V tiskové zprávě o tom informovala realitně-poradenská společnost 108 Real Estate.

„Poměrně novou zkušeností je, že na straně kupujících převažují přímí uživatelé, nikoliv developeři. Zdá se, že vlastnictví skladů i výrobních hal se stává trendem,“ řekl ředitel 108 Real Estate Jakub Holec. Podle něj se spekulativní developerská výstavba, zejména výstavba distribučních hal, snížila na minimum. Na trhu se tak objevuje stále více zájemců, kteří by chtěli nakoupit pozemky přímo, nikoliv přes developera, a začít tam stavět. Nejčastěji jde o společnosti z odvětví lehkého průmyslu, strojírenství, logistiky, případně výrobce a distributory v oblasti elektromobility, uvedl.

Společnost pak řeší hned několik prodejů nemovitostního majetku firem, které se rozhodly v České republice ukončit svou činnost a pokračovat na jiných trzích. Důvodem odchodu jsou rostoucí náklady na zaměstnance, dražší provoz a další daňové aspekty. Majitelé využívají pobídky, které přicházejí z jiných států, uvedla. Do české nabídky se díky tomu dostávají nebo brzy dostanou jak jednotlivé haly, tak i celé komplexy, a to spojené převážně s těžkým průmyslem, tvrdí firma.

Podle Michala Diviše, vedoucího investičního oddělení 108 Real Estate, se vysoké procento potenciálně obchodovatelných pozemků i staveb nachází v Moravskoslezském kraji. Je tam totiž patrný konkurenční boj s Polskem, kde je výstavba rychlejší a levnější.

Některé z rozvojových pozemků nebo staveb určených k rekonstrukci či nové výstavbě se nachází v širším centru, či na okrajích velkých měst. Právě ty patří podle společnosti k nejatraktivnějším a jejich prodejní cenu zvyšuje také zájem developerů. Ti se pak soustředí především na Prahu a okolí, Brno, Plzeň a další krajská města. Prodávajícími jsou nejčastěji vlastníci, kteří nemovitost dříve spekulativně nakoupili a byli na ní schopní zařídit povolovací procesy, čímž zvýšili její cenu.

Podle ukazatele ČSOB Index bydlení v roce 2023 cena pozemků v ČR vzrostla o 7,2 procenta. Ke konci roku ale tempo růstu zpomalilo.

Firma 108 Agency je konzultantská společnost, která se zaměřuje výhradně na komerční nemovitosti. Založena byla v roce 2009 a na českém, slovenském a maďarském trhu od té doby zobchodovala přes deset milionů čtverečních metrů. Od roku 2021 je 108 Agency partnerem BNP Paribas Real Estate pro Českou republiku.

Předchozí

Festival Jeden svět uvede filmy s lidskoprávní tematikou

Správkyně zkrachovalé Sberbank žádá o prodloužení lhůty pro výplatu věřitelů

Další