Festival Jeden svět uvede filmy s lidskoprávní tematikou

|

Celkem 13 filmů s lidskoprávní tematikou budou moci letos vidět návštěvníci festivalu Jeden svět v Pardubicích. Potrvá od 9. do 13. dubna, promítat se bude v Divadle 29. Přehlídku doprovodí výstava prací fotografa a novináře Jiřího Pasze.

Na programu bude deset dokumentárních a tři hrané snímky. Jsou mezi nimi filmy situované například na Tchaj-wan, do Spojených států, Hongkongu, Francie či Afghánistánu, na závěr se bude promítat snímek Agnieszky Hollandové Hranice. Všechny filmy mají české titulky.

Organizátoři by chtěli promítnout také dva krátké dokumentární filmy ve virtuální realitě, Texada a 21-22 Čína. Texada bývala průmyslovým centrem v Kanadě díky těžbě vápence, autorky mluví s místními lidmi, ale pracují také se sekvencemi animací a ukazují na něm geologické plynutí času. Projekt 21–22 Čína nahlíží na zemi z ptačí perspektivy a odkrývá vzory a změny v krajině způsobené masovou industrializací a urbanizací.

Doprovodem přehlídky budou fotografie Jiřího Pasze. Výstava nazvaná Paradox rovnosti – Fotografická odysea představí snímky, které pořídil za 20 let cest po světě. Zvolil černobílé, podle něj se víc hodí pro téma, které si vybral ze snímků z Kambodži, Keni, Jordánska, Myanmaru, Haiti, Středoafrické republiky nebo Ugandy, kde se Pasz setkal s bývalými dětskými vojáky.

V sobotu 6. dubna začíná v Pardubickém kraji festival i v Ústí nad Orlicí. Promítat se bude do 13. dubna na Malé scéně. Program včetně doprovodných aktivit je zveřejněn na webu pořádajícího spolku Spousti.

Předchozí

Koruna stagnuje k euru a oslabila vůči dolaru

Ceny pozemků pro podnikání by znovu mohly růst

Další