Čeřovský: Kvůli délce stavebního řízení stárnou i technologie

|

„Hlavním problémem v Česku je délka stavebního řízení,“ uvedl v Lawyers & Business: FORUM během svého úvodního vystoupení Michal Čeřovský, spoluzakladatel společnosti Sharry, jež se věnuje chytrým stavbám. Podle něj má tento problém dopad i na používané technologie, rozhoduje se o nich totiž i o několik let dříve, než se začne stavět a následně už bývají zastaralé.

„Druhým problémem je, že i když technologie do stavebnictví rychle vstupují, u developerů mnohdy chybějí lidé, kteří by jim rozuměli. Neumějí je pak vybírat, řídit jejich dodávku a obecně je využívat na 100 procent,“ uvedl dále Čeřovský.

„Překvapuje mě, jak moc je neuchopená participace developera s veřejným prostorem. Někde jsou nároky veliké, developer musí postavit část silnice, školky, parky a podobně. A jinde to není. Hodně záleží na vyjednáváních, co daný úředník zrovna chce, jak je developer silný a podobně. Mělo by to být lépe ukotvené ve smyslu pravidel,“ konstatoval rovněž Michal Čeřovský.

Neúnosně dlouhé stavební řízení, nepřipravenost státu a jeho úředníků na digitalizaci a další využití technologií ve stavebnictví, chybějící právní úprava dohod mezi státem či municipalitami a developery ohledně výstavby nebo zkvalitňování infrastruktury, stejně jako nedostatek stavebních materiálů a také odborníků, kteří se inovacím ve stavebnictví věnují. To jsou hlavní problémy v Real Estate a obecně ve stavebnictví, jak se shodli účastníci nového vydání pořadu Lawyers & Business: FORUM Kde budeme bydlet? Výzvy pro Real Estate, který najdete na našich webových stránkách.

Diskuse se zúčastnili Jakub Adam a Karol Laco z advokátní kanceláře Taylor Wessing, která byla rovněž partnerem natáčení, Michal Čeřovský, spoluzakladatel společnosti Sharry, jež se věnuje chytrým stavbám, Michal Mára, zástupce ředitele Národního centra Stavebnictví 4.0, které nabízí platformu pro diskusi o budoucnosti stavebnictví a připravuje návrhy na možná zlepšení a modernizaci, a Ondřej Prokop, předseda pražského hnutí ANO a pražský zastupitel.

Předchozí

PRK radila nejvýznamnějšímu zpracovateli kůží v CEE při úpisu akcií

Zůstat malou advokátní kanceláří, nebo růst?

Další