Češi zase mají chuť utrácet

|

Zpomalení inflace na dvouprocentní cíl České národní banky (ČNB) a růst reálných mezd zvyšují chuť Čechů utrácet. Shodli se na tom analytici. Z dat, která Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil ve čtvrtek, vyplývá, že maloobchodní tržby v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta. Trh přitom podle analytiků očekával zvýšení o 2,8 procenta. Upozornili také na to, že maloobchodní tržby v březnu vykázaly nejsilnější meziroční růst od loňského ledna. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy jsou vyšší tržby pro prodejce důležité zejména s ohledem na jejich investice.

„Inflace se po celý letošní rok drží v blízkosti inflačního cíle ČNB, domácnosti již začínají preferovat spotřebu nad úspory a opatrnostní efekt postupně pomíjí,“ řekl ČTK ekonom společnosti Deloitte Filip Pastucha. Maloobchodní tržby podle něj v březnu rostly prakticky ve všech skupinách. „Po několikaměsíčním poklesu začaly růst rovněž prodeje obuvi a oděvů o 6,3 procenta či prodeje výrobků určených pro domácnost o 3,3 procenta,“ doplnil.

Hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč poukázal na to, že ČSÚ ve čtvrtek zrevidoval meziroční růst maloobchodních tržeb v únoru, a to z 1,6 procenta na 2,5 procenta. „Vývoj maloobchodních tržeb pozorovaný nejev v březnu, ale již i v závěru loňského roku, potvrzuje, že se díky poklesu inflace oživuje růst spotřeby domácností. Ta by letos měla být hlavním tahounem růstu české ekonomiky, tedy hlavním tahounem HDP jako celku,“ uvedl.

Lidé mají podle Prouzy stále větší chuť investovat do věcí, které jim dělají radost. „To je hodně důležité, protože obchody čeká období velkých investic do modernizace, snižování energetické náročnosti a podpory loajality zákazníků, v oblasti e-commerce firmy v posledních letech hodně investovaly do moderní logistiky a skladování,“ řekl.

V březnu si podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka polepšili také prodejci zboží do domácnosti a pro volný čas. „Je docela pravděpodobné, že zásluhu na tom mělo i příznivější počasí, které trochu uspíšilo nákupy v hobby obchodech,“ míní. V příštích měsících by ale podle něj mohl meziroční růst maloobchodních tržeb zpomalit. „Asi nelze čekat, že by se šestkové nárůsty tržeb opakovaly. Za celý rok se dá spíše očekávat nárůst reálných prodejů okolo tří procent,“ doplnil.

Do výsledků maloobchodních tržeb za březen se podle Dufka a hlavního ekonoma společnosti Citfin Tomáše Volfa promítla i nízká srovnávací základna z loňského roku. „Loni v březnu maloobchodní tržby klesly o 9,5 procenta,“ řekl Volf.

Při hodnocení maloobchodních tržeb za březen je podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera potřeb brát v potaz i velikonoční svátky. „Ty letos částečně připadly již na březen a statistické metody čištění je nemusí vždy přesně očistit,“ uvedl. „I přes uvedené nejistoty je však patrné, že spotřeba domácností v prvním čtvrtletí letošního roku oživuje, a to rychleji, než se předpokládalo,“ doplnil. V reálném vyjádření však podle něj tržby zůstávají dvě procenta pod úrovní průměru roku 2019, v případě potravin pokles činí více než devět procent.

Analytik společnost Akcenta Miroslav Novák uvedl, že v prvním čtvrtletí maloobchodní tržby bez automobilů ve stálých cenách oproti čtvrtému čtvrtletí loňského roku vzrostly o 1,9 procenta. „Tržby v maloobchodu ve stálých cenách byly zároveň v letošním prvním čtvrtletí nejvýše od třetího čtvrtletí 2022,“ doplnil.

Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha poukázal na meziroční růst tržeb za potraviny o čtyři procenta. „Snad se to přenese i do cen zemědělců. Ty totiž klesají již 11 měsíc v řadě, naposledy v březnu o 13 procent. Musí tak prodávat svůj majetek a někteří už i půdu,“ napsal ve čtvrtek na síti X.

Předchozí

Olomouc nabízí plochy pro podnikatele

Prognóza bankovní asociace: HDP vzroste na 1,4 procenta

Další