Česko oslaví předsednictví oratoriem o sv. Ludmile v Římě

|

Jedním z kulturních vrcholů oslav českého předsednictví v Radě Evropské unie bude ve čtvrtek 29. září teprve třetí uvedení oratoria Nádech věčnosti, které u příležitosti loňského 1100. výročí mučednické smrti svaté Ludmily složil skladatel a dirigent Jan Zástěra. V římské papežské Bazilice sv. Jana v Lateráně bude autor řídit Severočeskou filharmonii Teplice, v hlavní roli se pod vedením režiséra Jiřího Heřmana opět představí Soňa Červená.

Mimořádný koncert u příležitosti českého předsednictví v Radě EU organizuje nadační fond Bohemian Heritage Fund, který vznikl Vznikl v roce 2009 z popudu advokátů Pavla Smutného, Jaromíra Císaře a Petra Michala, a Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci. „Nádech věčnosti a příběh svaté Ludmily jsou významným impulsem na cestě ke kořenům naší kultury a civilizace, a také k sebeurčení našeho národa. Naše předsednictví Radě EU je příležitostí připomínat si tyto staré, pozapomenuté kořeny. Považuji za mimořádně významné, že tímto dílem oslavíme českou státnost právě v Římě,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.

Oratorium je výjimečné nejen svým významem a symbolikou, ale také obsazením a částečným scénickým provedením v režii Jiřího Heřmana, uměleckého šéfa Opery Národního divadla Brno. Koncert provede Severočeská filharmonie Teplice a Kühnův smíšený sborpod vedením autora Jana Zástěry. Mimořádné je pak obsazení titulní role sv. Ludmily, kterou ztvární legendární herečka a zpěvačka Soňa Červená. Doplní ji špičkoví čeští sólisté Lucie Hájková (Drahomíra), Petr Nekoranec (Václav), Jiří Brückler (Boleslav) a Jiří Hájek (Jarmil).

Skladatel a dirigent Jan Zástěra,mimo jiné šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, složil nové oratorium speciálně pro loňské připomínky Ludmilina výročí. Rozsáhlou hudební skladbu, která se setkala s nadšenými ohlasy, vystavěl na významu Ludmilina odkazu pro současnost. „Nakonec není oratorium jen o Ludmile nebo o Václavovi, jako spíše o nás a o pravdivosti a zodpovědnosti v tom, jak se díváme na svět, na ně, na sebe, na Pána Boha, a co si z toho všeho bereme pro sebe a pro ostatní,“ říká autor oratoria Jan Zástěra. 

Po loňské premiéře ve Vladislavském sále a letošním uvedení na Smetanově Litomyšli jde teprve o třetí uvedení oratoria. Koncert v papežské Bazilice sv. Jana v Lateráně proběhne pod záštitou premiéra České republiky Petra Fialy a účastnit se jej bude řada významných hostů z Česka, Itálie a Vatikánu.

Předchozí

Colours of Data nově pracuje pro Marks & Spencer a nymburkou nemocnici

Jahoda: Estonsko ukazuje cestu z nastupující hospodářské krize

Další