Chybí odborníci na automatizaci a digitalizaci

|

Podniky pociťují rostoucí nedostatek odborníků na automatizaci a digitalizaci výrobních procesů. Jde zejména o automatizační inženýry, programátory robotů či techniky průmyslové robotiky. Výrazně nyní stoupá také poptávka po odbornících na úsporu energie a udržitelné postupy. Vyplývá to z ankety mezi personálními agenturami. Podle nich roste v oboru zároveň platové ohodnocení.

„Kvůli nedostatku pracovníků rostly ve výrobě za poslední rok mzdy i nad míru inflace, v mnoha případech šlo o růst vyšší než deset procent,“ uvedl ředitel Grafton Recruitment Martin Malo. Výroba podle něj dlouhodobě trpí nedostatkem pracovníků napříč všemi úrovněmi pozic a kvalifikací. Profese, jako jsou svářeči, operátoři a programátoři počítačem řízených strojů, seřizovači a výrobní dělníci, zůstávají nedostatkové, dodal.

Poptávka je mnohem větší, než jaký je počet talentů dostupných na trhu, souhlasil manažer Hays CR Ondřej Rutkovský. Uchazeči si podle něj mohou vybírat z mnoha příležitostí. Obvykle jde o zaměstnané odborníky, kteří aktivně novou příležitost nehledají. „Obecně je největší zájem o specialisty s elektrotechnickým či strojním vzděláním, ideálně pak s kombinací obou těchto směrů,“ uvedl.

Hlavními faktory, které ovlivňují nedostatek odborníků v automatizaci, jsou rychlý technologický pokrok, nedostatečná reakce vzdělávacího systému na potřeby trhu práce a stárnutí populace, upozornil mluvčí Randstad ČR Petr Douda. To podle něj vede k úbytku pracovní síly, zatímco poptávka průmyslových podniků po těchto zaměstnancích naopak vzrůstá.

V ČR nastupuje hlavní vlna automatizace se zpožděním, protože do pandemie covidu-19 bylo mnohdy levnější držet větší podíl pracovní síly než investovat do drahých technologií, míní ředitel ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Společně s rostoucí poptávkou firem rostou i platy žádaných odborníků. Například v Praze inženýr automatizace dosáhne podle průzkumu Grafton Recruitměnt na mzdu až 110.000 Kč, v Brně na 90.000 Kč a v jižních Čechách na 85.000 Kč. V dalších krajích se úroveň mzdy této pozice pohybuje mezi 60.000 a 80.000 Kč.

Manažer plánování v Praze si vydělá 70.000 až 100.000 Kč, v Libereckém kraji 80.000 až 110.000 Kč, ale na Olomoucku činí mzdové rozpětí 55.000 až 80.000 Kč, na Zlínsku 50.000 až 70.000 Kč. Podobně operátor počítačem řízených strojů v Praze vydělá 45.000 až 50.000 Kč, ve Středočeském kraji 38.000 až 45.000 Kč. V ostatních krajích ale jeho mzda obvykle nepřesáhne 40.000 Kč a v Moravskoslezském kraji je mezi 28.000 až 32.000 Kč.

Halbrštát připomněl, že brzy ovlivní trh práce ještě výraznější transformace ekonomiky ke snižování škodlivých vlivů na životní prostředí. „Vznikají tisíce nových pracovních míst a rýsuje se tak nový zaměstnavatelský sektor, který podle našich předpokladů poroste ještě rychleji, než roste nyní sektor IT,“ řekl. Takzvaná zelená transformace přináší tisíce nových pracovních míst v oblasti obnovitelné energie, elektromobility, ekologického stavebnictví a inovativního zemědělství. Největší poptávka je po odbornících na solární a větrné technologie, datové analytiky sledující uhlíkovou stopu, specialisty na standardy vlivu firmy na životní prostředí a společnost, a experty na cirkulární ekonomiku, podotkl Halbrštát.

Předchozí

Důvěra v českou ekonomiku stoupla

Zážitková hra učí děti finanční gramotnosti

Další