ČNB snížila úrokovou sazbu na 5,75 procenta. Hypotéky klesnou

|

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta. Dva ze sedmi členů bankovní rady navrhovali pokles sazby až na 5,5 procenta. Výsledek jednání odpovídal očekáváním analytiků. Podle nich je ČNB obezřetná zejména kvůli vyššímu růstu cen služeb a slabšímu kurzu koruny, přestože inflace v únoru klesla na dvouprocentní cíl centrální banky. Snížení sazeb podle expertů povede k dalšímu poklesu úroků tuzemských bank u vkladů i úvěrů, způsobí také růst cen nemovitostí.

Uvolňování měnové politiky zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Předtím byly sazby rok a půl v neměnné výši sedmi procent. Letos v únoru ČNB snižování sazeb zrychlila, když sáhla k poklesu o půl procentního bodu.

Vývoj ekonomiky a inflace by opodstatňoval ještě výraznější pokles sazeb, míní analytik Komerční banky Martin Gürtler. „ČNB zvolila opatrnější přístup k uvolňování měnové politiky, patrně z důvodu obav z dalšího oslabení koruny a také ze stále zvýšené inflace u služeb,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Vývoj měnového kurzu bankovní rada při svém rozhodování velmi zvažovala, řekl guvernér ČNB Aleš Michl. „Pokud by dál oslabovala, je to něco, co bychom neradi viděli, protože další oslabení není konzistentní s tím, abychom udrželi nízkou inflaci,“ řekl.

Připomněl také další proinflační rizika, jako je rychlejší růst cen služeb, rychlé oživení úvěrového a hypotečního trhu nebo přehnané mzdové požadavky. Při naplnění rizik by se inflace podle něj mohla odpoutat od dvouprocentního cíle a přiblížit se ke třem procentům. Bankovní rada proto bude k dalšímu snižování sazeb přistupovat opatrně. Nová rovnovážná sazba podle Michla bude vyšší než před pandemií covidu-19, první detailní analýzu o její výši by bankovní rada měla mít v květnu.

Koruna ve středu po Michlově komentáři zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru posílila o osm haléřů na 25,20 Kč/EUR, k dolaru o šest haléřů na 23,22 Kč/USD.

Seidler očekává, že v návaznosti na snížení základní sazby ČNB budou klesat i úroky korporátních úvěrů i úrokové sazby u vkladů. Pro hypoteční sazby středeční rozhodnutí centrální banky potvrzuje nastolený trend a očekávání trhu, které je už vidět na tržních sazbách delších splatností, uvedl Seidler. Krok ČNB podle něj zapadá do dlouhodobějších očekávání a zahájený pokles hypotečních sazeb tak bude pokračovat, ačkoli delší sazby od poloviny března mírně rostou. V únoru se průměrná hypoteční sazba snížila o dvě desetiny procenta a dostala se na 5,36 procenta.

Zlevnění hypoték povede ke zvýšené poptávce po nemovitostech, uvedl ředitel a zakladatel investiční platformy InvestBay Daniel Rajnoch. Podle něj se to projeví v růstu cen nemovitostí.

Předchozí

Pravidla odškodňování bolesti se nezmění

Budoucí manažeři pro zdravotnictví získají vzdělání v Brně

Další