ČNB uzavře pobočky ve třech městech

|

Česká národní banka (ČNB) od 1. listopadu uzavře pokladny ve svých pobočkách v Plzni, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Do konce roku 2026 budou tyto pobočky ještě poskytovat bezhotovostní služby, poté se pro veřejnost zcela uzavřou. Ohledně dalšího využití budov zatím není rozhodnuto, řekl ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. ČNB má vedle sídla v Praze ještě další pobočky v Brně, Ostravě a Hradci Králové.

„ČNB pečlivě vyhodnocuje ekonomiku provozu budov v Ústí nad Labem, Plzni a Českých Budějovicích. Zvažuje různé varianty jejich budoucího využití, včetně možnosti prodeje nemovitostí,“ uvedl Holas.

Klienty ČNB jsou primárně státní instituce a veřejné organizace, jako jsou ministerstva, celní správa, školy a školky, policie, hasiči, nemocnice či státní podniky. Lidé využívají pobočky zpravidla k výměně bankovek či mincí, které už byly staženy z oběhu a uplynula i lhůta pro jejich výměnu v běžných bankách. Na pokladnách bylo v minulosti také možné koupit bankovky se speciálním přítiskem vydané u příležitosti významných výročí, jako byla loni tisícikoruna k 30. výročí vzniku české měny.

Reorganizace pobočkové sítě ČNB souvisí s přechodem centrální banky na digitální komunikaci. Ta by měla zjednodušit správu bankovních účtů, omezit skladování dokumentů v písemné formě a zrychlit vyřizování žádostí a pokynů klientů bez ohledu na to, kde daná instituce sídlí.

„ČNB neustále investuje do svého technologického zázemí s cílem zrychlit a zjednodušit poskytované služby pro své klienty. Znamená to vytvoření nových kvalifikovaných pracovních míst a zároveň i provozní úspory související s digitalizací,“ uvedla v tiskové zprávě členka bankovní rady Karina Kubelková. V budoucnu bude ČNB komunikovat s klienty a vyřizovat jejich žádosti takřka výhradně přes webové rozhraní.

Do konce roku 2026 vznikne na pobočce ČNB v Hradci Králové pracoviště, které bude připravené obsluhovat účty všech klientů a z jednoho místa poskytovat podporu v oblasti platebního styku. Pobočková síť centrální banky se sloučí na dva regiony, kdy pro Čechy budou příslušné Praha a Hradec Králové, pro Moravu Brno a Ostrava.

ČNB určuje měnovou politiku, pečuje o finanční stabilitu, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává i dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami a institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Předchozí

Aegis Law zastupovala Conseq Funds při prodeji komplexu budov

Podílové fondy v květnu dál vydělávaly

Další