ČNB vidí vývoj tuzemské ekonomiky pesimisticky

|

Česká národní banka (ČNB) zhoršila výhled vývoje tuzemské ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) letos vzroste o 0,6 procenta, zatímco listopadová prognóza ČNB čekala růst 1,2 procenta. Odhad letošní inflace ČNB ponechala na 2,6 procenta. Novou makroekonomickou prognózu novinářům ve čtvrtek představil guvernér ČNB Aleš Michl.

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni HDP klesl o 0,4 procenta. Prognóza ČNB předpokládá letos jen slabé hospodářské oživení, rychlejší růst čeká ekonomiku až v příštím roce. I tam ale centrální banka zhoršila výhled, když nyní předpokládá růst HDP o 2,4 procenta, zatímco v listopadu čekala 2,8 procenta.

Ekonomika se sice v posledním čtvrtletí loňského roku odrazila ode dna, nadále se ale potýká se slabou domácí i zahraniční poptávkou, upozornil guvernér ČNB. Domácí spotřebu tlumí vedle přísné měnové politiky také negativní nálady spotřebitelů, vysoké ceny energií a vyšší míra úspor, které domácnosti vytvářejí kvůli obavám z vývoje inflace a kvůli atraktivním úrokovým sazbám.

Inflační tlaky v ekonomice odeznívají, řekl Michl. V lednu by podle předpokladu ČNB měla meziroční inflace klesnout ke třem procentům z prosincových 6,9 procenta. Do konce roku potom inflace setrvá v horní polovině tolerančního pásma centrální banky, tedy mezi dvěma a třemi procenty.

Letošní průměrná inflace by se měla snížit na 2,6 procenta z loňských 10,7 procenta. Jádrová inflace, jež zahrnuje komodity, co nepodléhají cenové regulaci, a potraviny a pohonné hmoty, které podléhají velkým cenovým výkyvům, bude letos zvýšená, za rok bude její průměrná hodnota 2,9 procenta. Na příští rok ČNB mírně zlepšila svůj listopadový odhad, když za celý rok očekává růst spotřebitelských cen na svém dvouprocentním cíli, v listopadu předpokládala inflaci 2,1 procenta.

ČNB v nové prognóze nezměnila odhad letošního průměrného kurzu koruny k euru, očekává ho na úrovni 24,60 CZK/EUR. Vývoj kurzu podle Michla nehrál roli ani při dnešním rozhodování o nastavení sazeb. Po oznámení rozhodnutí koruna oslabila o více než 0,5 procenta, a překonala tak hranici 25,10 koruny za euro. V příštím roce očekává ČNB mírné posílení koruny na průměrný kurz 24,30 CZK/EUR.

Prognóza centrální banky je k vývoji ekonomiky pesimističtější než lednová predikce ministerstva financí. Ministerstvo očekává růst HDP 1,2 procenta. Ve výhledu inflace je naopak centrální banka optimističtější, když ministerstvo financí očekává průměrný letošní růst spotřebitelských cen 3,1 procenta.

Předchozí

BDO, Rödl, Arrows nebo Trubač uspěli mezi daňaři. A tarif se má letos změnit

Stále populárnější dohody o vině a trestu urychlují soudní řízení

Další