BDO, Rödl, Arrows nebo Trubač uspěli mezi daňaři. A tarif se má letos změnit

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – V prvním ročníku Sluto Daňové & účetní firmy roku uspěly tento týden výrazně i značky a jména spojené s advokacií. Advokátní tarif by se měl letos změnit, a to ku prospěchu advokátů. K propagaci existence Nejvyššího soudu významně přispívá herec Marek Vašut. A Karel Roden zase možná tak trochu rehabilituje soudní exekutory.

První ročník Sluto Daňové & účetní firmy roku, pořádané společností Wolters Kluwer ČR, vyhrála skupina BDO s loňským obratem 825 milionů korun a také s 557 zaměstnanci. Dle celkového obratu hned za ní skončila Rödl & Partner Tax s výsledkem 565 milionů, následovaná skupinou ETL-Kodap-Arrows s 546 miliony korun.

Co do poštu lidí byla skupina ETL-Kodap-Arrows druhá s 450 miliony a Rödl & Partner Tax třetí s 320 lidmi. Ocenění Daňař roku 2023 v komerční daňové sféře pak poměrně těsně uniklo místopředsedovI České advokátní komory a společníkovu kanceláře Bříza & Trubač Ondřeji Trubačovi, který skončil druhý po Jiřím Nesrovnalovi z vedení Komory daňových poradců a společnosti N-Consult.

„Měl jsem být právník, to smrdí penězi, říká herec Robert Mikluš,“ zní titulek jedné zprávy na iDnes.cz. Jistě, jen málokteří z právníků si mohou na výdělky opravdu stěžovat, ale třeba ani v advokacii už to mnohdy také není, co to bývalo. Letos by se tak měl po letech změny dočkat alespoň advokátní tarif. „Nejde jen o inflaci, ale také o změnu předpokladů, z nichž tarif původně vycházel,“ říká v novém čísle časopisu Lawyers & Business, které vyšlo v pondělí, předseda České advokátní komory a partner PRK Partners Robert Němec.

„Mnohonásobně se změnily platy v justici, za tu dobu se více než zdvojnásobily. Advokacie tak i vzhledem k prostupnosti právních profesí dramaticky ztrácí na atraktivitě. Vidíme to na klesajícím počtu koncipientů, advokátů máme stále hodně, i když jejich průměrný věk se v některých regionech blíží sedmdesátce. Koncipienti však ubývají, a to dramaticky. Zhruba před pěti lety jsme měli koncipientů 3500, v současnosti je jich sotva 2500. Ta profese není atraktivní. Zůstává totiž pracovně velmi náročná, ale výdělky přestávají být pro řadu mladých lidí zajímavé. V justici nebo v korporátu dostanou více peněz a ještě s větší stabilitou,“ dodává.

„S ministerstvem spravedlnosti jsme s tímto viděním situace poměrně ve shodě. Od soudů se ale vrátily různé připomínky, udělali jsme tak některé ústupky. Opakovaně jsme jednali se zástupci krajských i vrchních soudů a z těchto jednání vzešel počátkem tohoto roku nový a velmi minimalistický návrh valorizace tarifu, v podstatě o inflaci, s odstraněním některých nejméně funkčních věcí,“ říká dále Robert Němec, který očekává, že nový tarif bude ještě letos. „Všichni nám to slibují, předpokládám tedy, že ano. Do léta by měl spatřit světlo světa. A s jistou mírou rezervy si říkám, že když bude platit od konce roku, budu spokojený.“

Marek Vašut nově hraje soudce Nejvyššího soudu v nekonečném seriálu Ulice. Uvidíme, zda se v seriálu – jehož scenáristé se v posledních letech snaží vedle zábavy rovněž o edukaci v tématech, jako jsou finanční nebo internetová gramotnost – dozvíme rovněž něco u fungování justice. 

A Karel Roden dostal cenu české filmové kritiky za svou roli ve filmu Tancuj Matyldo. Hraje v něm exekutora. Aktuálně je nominovaný i na Českého lva… tak třeba tohle exekutorům, tradičně bojujícím se svou špatnou pověstí, nějak pomůže ve vnímání veřejnosti. Máte pravdu, spíše ne.

Předchozí

Zákon o manželství pro všechny: Jen 9 % lidí se ho obává

ČNB vidí vývoj tuzemské ekonomiky pesimisticky

Další