Coface: Česká ekonomika letos poroste a inflace klesne

|

Česká ekonomika letos poroste o 1,5 procenta a průměrná roční inflace klesne z loňských 11,6 na 3,3 procenta. Předpovídá to společnost Coface, která monitoruje ekonomické klima ve 160 zemích. Největším rizikem pro pozitivní vývoj tuzemského hospodářství je podle ní situace v Německu.

Česká národní banka ve čtvrtek odhadla, že letos HDP v ČR vzroste o 0,6 procenta, předpověď inflace ponechala na 2,6 procenta. Ministerstvo financí koncem ledna zhoršilo letošní výhled ekonomiky na 1,2 procenta, inflaci očekávalo 3,1 procenta.

Zhoršená kondice německé ekonomiky, kam směřuje třetina veškerého českého exportu, se začíná projevovat meziročním poklesem dovozu do Německa i zhoršující se platební morálkou.

Globální ekonomický růst v roce 2024 podle Coface třetí rok v řadě zpomalí. Po loňských 2,6 procenta Coface očekává letos růst o 2,2 procenta. Vzhledem k nevýraznému výkonu eurozóny, americké i čínské ekonomiky potáhnou globální ekonomický růst především rozvíjející se ekonomiky.

Odpovídá tomu také hodnocení rizik zemí, které Coface zlepšila ve 12 případech. Z nich devět připadá právě na rozvíjející se ekonomiky, jako například Albánie, Gruzie nebo Rumunsko. Z hlediska kvartálních hodnocení sektorových rizik dopadly nejlépe automobilový průmysl a energetika, zhoršení naopak zaznamenal papírenský průmysl.

„V našich analýzách a předpovědích používáme pro vyhodnocení rizik osmistupňovou škálu od velmi nízké (A1) až po extrémní (E). V případě ČR zůstává hodnocení rizika země na stupni přijatelné (A4) a hodnocení podnikatelského prostředí na stupni nízké (A2),“ uvedl generální ředitel Coface pro ČR a Slovensko Rudolf Kypta.

Česko je jednou ze zemí, kterým Coface zlepšila kvartální hodnocení sektorového rizika automobilového průmyslu. „Očekáváme postupné oživení spotřeby domácností díky rostoucím reálným mzdám, v důsledku klesající inflace a pravděpodobnému snižování úrokových sazeb,“ upozornil Kypta.

Německá ekonomika by se letos podle predikcí Coface měla dostat do mírně lepší kondice. Loňský roční pokles HDP o 0,2 procenta vystřídá růst o 0,6 procenta. Vývoj německé ekonomiky je pro Česko naprosto zásadní. Právě Německo je dlouhodobě největším obchodním partnerem českých firem z hlediska exportu i importu. Podle údajů Českého statistického úřadu loni české firmy vyvezly do Německa zboží v hodnotě 1,34 bilionu korun.

„Negativní vývoj německého hospodářství je špatnou zprávou pro českou ekonomiku, neboť na německý trh směřuje třetina veškerého českého exportu. Německá ekonomika se dostala do mírné recese, v čemž hraje roli zejména pokles objednávek z Číny. České firmy jsou intenzivně zapojeny do dodavatelských řetězců v oboru strojírenství, kde se pokles objednávek projevil nejvýrazněji, více než 12procentním propadem,“ doplnil ředitel úpisu rizika v Coface Martin Procházka.

Coface poskytuje svým klientům ochranu před riziky spojenými s obchodováním, zejména pak informace o finanční stabilitě odběratelů, dodavatelů a potenciálních obchodních partnerů. Do portfolia jejích produktů patří pojištění pohledávek a jejich vymáhání. Celosvětově má skupina Coface 50.000 klientů ve více než 100 zemích.

Předchozí

Dva stěžovatelé proti Česku uspěli u štrasburského soudu

Nárůst nezaměstnanosti způsobila podle analytiků stagnace ekonomiky

Další