Dentons a White & Case jsou v Česku dle Chambers nejlepší

|

Advokacie pohledem Jana Januše – Orientovat se v žebříčku Chambers Partners nemusí být pro laika úplně jednoduché. Různé kategorie, různé úrovně, různí právníci. Kdyby se navíc náhodný zájemce nechal ovlivnit některými vydávanými tiskovými zprávami, patrně by měl dojem, že v nejprestižnější advokátní soutěži uspěl někdo jiný, než skutečně uspěl. Pokud se zaměříme na Českou republiku a čistě „Band 1“, najdeme v letošním žebříčku, který byl zveřejněn před pár dny a trh jej postupně vyhodnocuje, 17 různých advokátních kanceláří. Pojďme si výsledky rozebrat více.

Z oněch 17 firem dosáhlo pouze sedm na více než jednu kategorii v hodnocení Band 1, dalších 10 se tak v žebříčku na nejvyšší příčce objevuje jen v jedné právní specializaci.

Ze zmíněných 17 kanceláří můžeme devět prohlásit za globální a „zahraniční“, zbývajících osm je pak českých, byť v některých případech působí i jinde než jen na českém trhu. 

Co do počtu nejvyššího hodnocení jsou na tom nejlépe Dentons (která se loni stala i mezinárodní Právnickou firmou roku) a White & Case (jež se naopak českého žebříčku vůbec neúčastní).

Obě kanceláře mají po pěti zářezech. Shodně v Banking & Finance, Real Estate a Projects & Energy, Dentons pak ještě v Compliance a Restructuring/ Insolvency, White & Case v Capital Markets a Corporate/ M&A. 

Čtyřikrát obsadila nejvyšší příčku kancelář Clifford Chance, třikrát Allen & Overy a Skils, dvakrát Kocián Šolc Balaštík a Baker McKenzie.

Jednou se na nejvyšší úrovni ocitly kanceláře Havel & Partners, Nedelka Kubáč, CMS, BBH, Eversheds, PRK Partners, Rand Partners, Bird & Bird, Rowan Legal a Pierstone.

Jinými slovy, vezme-li Chambers jako nejrelevantnější ukazatel kvality, jsou v pětici nejlepších v České republice působících firem čtyři původně zahraniční: Dentons, White & Case, Clifford Chance a Allen & Overy.

Pětku uzavírá Skils Karla Muzikáře, byť i ta měla dlouhá léta zahraniční matku a nesla značku Weil, Gotshal & Manges.

Z jiných indicií přitom můžeme dlouhodobě vyvozovat, že na českém trhu postupně a stále častěji hrají prim domácí firmy. Venkovní pohled se však jeví jako evidentně jiný. Chambers jsou přitom pro kanceláře obchodně velmi důležité, bývají jedním z kritérií, podle nichž často zadávají poradcům práci zájemci ze zahraničí. 

Znovu se rovněž potvrzuje, že jsou ceny a „ceny“. 

Foto: NomeVisualizzato z Pixabay

Předchozí

Noerr nabírá. Po Kotlabovi a Schichorovi chce další lidi

Dřívější Legal Director Accace míří do Eversheds

Další