Digitalizaci se nevyhýbejme ani v insolvencích, vyzývá Valášek

|

„Věřím, že Ministerstvo spravedlnosti brzy vydá stanovisko, kde podpoří online formu osobního jednání a zároveň pro něj nastaví jasné mantinely,“ říká směrem k insolvencím pro Lawyers & Business Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která poskytuje právě insolvenčním správcům své služby.

Jaké teď platí, podle údajů, které má Insolvence 2008 k dispozici, v insolvencích trendy?

V ekonomice se zatím zdá být z pohledu insolvencí klid. Nárůst počtu insolvenčních návrhů nepozorujeme ani v meziročním ani v meziměsíčním srovnání. Podle dostupných údajů celkový počet osob nově žádajících o insolvenci v posledních třech měsících spíše stagnuje na úrovni kolem dvou tisíc měsíčně. Letošní maximum zatím přinesl březen s 2700 nových insolvenčních návrhů. I tak šlo ale o meziroční pokles o 12 procent. Zkušenosti z loňského roku nám říkají, že počet nových insolvenčních návrhů koreluje mimo jiné s pandemickou situací. Když mají lidé možnost přijít osobně do dluhových poraden, kde jim vyškolení pracovníci pomohou sepsat návrh, počet insolvenčních návrhů roste. V době lockdownu naopak klesá. Březnový vrchol tedy mohl být dán tím, že se do poraden po skončení omezení konečně dostali lidé, kteří insolvenci kvůli opatřením odkládali. 

Roli mohl sehrát také konec zákazu mobiliárních exekucí. Exekutoři mohli od února znovu chodit k lidem domů zabavovat majetek. To byla pro mnohé dlužníky motivace zvolit raději cestu oddlužení, než byly mobiliární exekuce koncem března opět přerušeny, a to do 30. června.

Jaký očekáváte další vývoj? Jaké bude, pokud jde o ekonomickou situaci a insolvence, podle vás druhé pololetí letošního roku a příští rok?

Jediná férová odpověď je, že v tuto chvíli nikdo neví, co se bude dít. V posledních týdnech skončila většina programů státní pomoci, které mimo jiné držely trh práce zakonzervovaný. Teprve teď se tak bude ukazovat, kdo skutečně dokáže přežít a udržet si zaměstnance, a kdo bude muset skončit. Bude se hledat nový rovnovážný stav. K obchodníkům teď poprvé po dlouhé době mohou přicházet zákazníci, takže si osobně myslím, že většina ohrožených subjektů zkusí v čerstvě rozvolněné ekonomice ještě fungovat. Pokud by mělo dojít k nějakým větším pohybům, tak bych je očekával až na podzim, nikoli v době dovolených. Vůbec si ale netroufám odhadovat, jak se za pár měsíců bude vyvíjet pandemická situace, natož jak by se lidé k případné další, byť třeba menší, vlně nákazy postavili.

Koronakrize ukazuje, jak je důležitá digitalizace a elektronizace. Jak se v nich pokračuje v insolvencích?

Digitalizace a elektronizace se postupně prosazuje všude v justici. Klasický příklad mohla veřejnost vidět nedávno, kdy prostřednictvím videokonference vypovídal u soudu prezident republiky Miloš Zeman v kauze Mostecké uhelné společnosti. Podobným způsobem mohou vypovídat například i vězni přímo z areálu věznic. Jejich výpověď podaná touto formou, je naprosto rovnocenná s osobní účastí, takže už není nutné podstupovat rizikové a drahé převozy.

Moderní technologie, které šetří čas insolvenčním správcům i klientům, se samozřejmě snažíme využívat i v oblasti insolvencí, a to všude, kde to je možné. Pokročilá technická i softwarová řešení, jako je například náš projekt Přezkum online, jenž umožňuje videokonferenční jednání insolvenčního správce s dlužníkem, jsou k dispozici a jsou velmi dobře zabezpečená a vyzkoušená. Není žádný důvod se jim vyhýbat například v obavách ze zneužití osobních údajů. Jejich využívání v jiných oblastech justice je toho ostatně nejlepším důkazem. Věřím, že Ministerstvo spravedlnosti k tomuto tématu brzy vydá stanovisko, kde podpoří online formu osobního jednání a zároveň pro něj nastaví jasné mantinely. 

Celý rozhovor si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 7-8/2021. V elektronické verzi jej můžete zakoupit na Alza.cz.

Foto: Insolvence 2008

Předchozí

Stát je v digitalizaci dál než ČAK, říká Šípová

Exkluzivně: Císař, Češka, Smutný má dvě nové partnerky

Další