DLA se zapojila do kampaně ČBA proti kyberpodvodům

|

Za uplynulý rok banky evidovaly 69 685 napadaných klientů v kybernetickém prostoru, představující celkovou výši škody 1,35 miliardy Kč, která v průměru činí 19 357 Kč na poškozeného. Pražská DLA Piper se zapojila do edukativní kampaně České bankovní asociace (ČBA), která má dalším kyberpodvodům předcházet. Kybertest, jak nenaletět podvodníkům, si již vyzkoušelo přes 315 tisíc lidí.  

Advokátní kancelář DLA Piper dlouhodobě radí svým klientům, především mezinárodním i lokálním společnostem, v každé fázi kybernetického životního cyklu i při odpovídající reakci v případě výskytu kybernetických incidentů – od povinností týkajících se oznamování událostí regulačním orgánům, ochrany před poškozením dobrého jména až po pomoc s případným trestním nebo občanskoprávním vyšetřováním.  „V dnešním propojeném světě jsou téměř všechny společnosti (včetně těch malých a středních), jejich dodavatelé a i koncoví zákazníci vyhledávaným cílem kybernetických útoků, dávalo nám tak smysl se do celorepublikové kampaně #nePINdej! společně s dalšími významnými partnery zapojit a upozornit tak na problematiku spojenou s prevencí těchto útoků v kybernetickém prostoru,“ říká Tomáš Ščerba, partner pražské DLA Piper a expert na kybernetickou bezpečnost a AI (na fotografii – pozn. red.).

Podle dat Policie ČR totiž počet nahlášených skutků spáchaných v kyberprostoru rok od roku roste. Zatímco v roce 2018 to bylo 6815 nahlášených skutků, v loňském roce již 19 592, což je o 1038 případů více než ukazují statistiky za rok 2022. V průměru se tedy v České republice stane 54 trestných činů v kyberprostoru denně.  

„Každý rok čelí fyzické osoby ale i společnosti stále větším počtům kybernetických hrozeb, a proto je velmi důležité, aby byly na tyto hrozby včas a řádně připraveni, a to zajištěním vhodných organizačních, technických a procesních opatření pro řízení kybernetických rizik, měli připravenou strategii reakce na kybernetický incident a zmírnili nebo přímo zabránili tak riziku poškození pověsti nebo ztrátě finančních prostředků,“ dodává Ščerba.

#nePINdej! – celonárodní vzdělávací kampaň v oblasti kyberbezpečnosti

Česká bankovní asociace v loňském roce pokračovala již druhým ročníkem rozsáhlé vzdělávací kampaně #nePINdej!, která upozorňuje na sílící nebezpečí podvodů na internetu. Formou hravého testu na www.kybertest.cz se zájemci mohou rychle a snadno naučit, jak rozpoznat kybernetické útoky a jak jim nenaletět. Kampaň se zaměřuje na širokou veřejnost – mladistvé od 12 let, dospělé i seniory. 

„Loňská kampaň byla velmi úspěšná, Kybertest si vyzkoušelo přes 315 tisíc lidí, přičemž průměrné skóre bylo 74 procent. Nejnižší skóre měli mladiství ve věku 12 až 17 let, a to 71 procent, a lidé nad 56 let, kteří dosáhli stejného skóre, tedy 71 procent,“ říká Monika Zahálková, výkonná ředitelka České bankovní asociace. „Každý rok se objevují nové metody e-šmejdů a je třeba na ně veřejnost upozornit. Proto v kampani budeme určitě pokračovat i letos. Naším primárním cílem je naučit co nejvíce lidí, jak se bezpečně v kyberprostoru pohybovat a jak e-šmejdům nenaletět. Náš Kybertest si může vyzkoušet ale každý kdykoliv, bez ohledu na to, zda probíhá kampaň nebo ne. Otázky v něm neustále aktualizujeme, aby odrážely nejnovější metody e-šmejdů a veřejnost se s nimi tak mohla seznámit a naučit se je rozpoznat,“ dodává Monika Zahálková.  

Kampaň #nePINdej! zcela jistě patří k nejrozsáhlejším kampaním v oblasti kyberbezpečnosti, které byly doposud realizovány. Unikátní je i to, že se do ní zapojily jak orgány státní správy, které se kyberbezpečností zabývají, tak klíčové firmy českého byznysu, jichž samotných nebo jejichž klientů se podvodné útoky také týkají. Kromě České bankovní asociace, která je realizátorem projektu, byly do kampaně zapojeny Policie České republiky, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), itego, a.s., Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, VISA, Skupina ČEZ, Balíkovna, O2, České dráhy a DLA Piper. Mediálními partnery byly Česká televize, Seznam Zprávy, Deník a Cinestar.

Předchozí

Česká exportní banka loni dosáhla nejvyššího zisku ve své historii

Poslanci schválili novelu zákona o státním zastupitelství

Další