Důsledek oslabené ekonomiky: Málo volných míst

|

Oslabení české ekonomiky se na trhu práce začíná projevovat menším počtem volných pracovních míst. Přesto ale nezaměstnanost nebude pro Česko znamenat problém a za celý letošní rok zůstane pod čtyřmi procenty, shodli se analytici. Podle nich se tak firmy i nadále budou potýkat s nedostatkem zaměstnanců. Podle pátečních údajů Úřadu práce ČR podíl nezaměstnaných v únoru byl stejně jako v lednu čtyři procenta, lidí bez práce bylo zhruba o 27 500 více než volných míst.

„Únorová stagnace míry nezaměstnanosti je v tuzemsku standardním jevem, který odráží podobně utlumenou aktivitu sezónních činností jako v lednu. Nevalná kondice české ekonomiky se ovšem do statistik pracovního trhu již mírně propisuje. Počet volných pracovních pozic se letos nachází na hodnotách, které jsme pozorovali naposledy v dubnu roku 2018. A lidí bez práce je, pokud odhlédneme od období poznamenaného pandemickými uzavírkami, nejvíce od srpna roku 2017,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Také analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že v únoru 2022 bylo volných míst zhruba 363.900, loni v únoru 283.100 a letos 268.600. „Nižší poptávku po zaměstnancích hlásí na začátku roku firmy v průmyslu i ve službách,“ doplnil.

„Stagnace míry nezaměstnanosti v únoru reflektuje smíšený dopad ekonomických a sezónních faktorů. Zatímco výjimečně teplý únor umožnil dřívější zahájení sezónních prací a najímání brigádníků, celková opatrnost na trhu práce a snižující se počet pracovních nabídek vedly firmy k opatrnosti při náboru kmenových zaměstnanců,“ řekl ČTK generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jáský.

Další růst nezaměstnanosti ale odborníci nečekají. „I přes nižší poptávku v některých odvětvích české ekonomiky zůstávají zaměstnavatelé obezřetní a nedochází tak k výraznějšímu propouštění pracovní síly. Pomáhá i často optimistický výhled na další vývoj, kdy firmy nadále počítají s ekonomickým oživením v průběhu letošního roku,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron. Celoroční nezaměstnanost letos čeká 3,8 procenta.

Podle hlavního poradce České bankovní asociace Miroslava Zámečníka je český trh práce zamrzlý. „To vyžaduje aktivní zásahy k jeho oživení, přičemž denně je v pracovní neschopnosti téměř čtvrt milionu osob. V této souvislosti se nabízí významný, a přitom relativně snadno realizovatelný krok ve formě posílení prevence nemocnosti. Snížení pracovní neschopnosti představuje jednu z největších rezerv růstu, které v Česku máme,“ podotkl.

„Česká ekonomika potřebuje vyšší nezaměstnanost, nízká nezaměstnanost tlačí na růst mzdových očekávání a vede i k nižší produktivitě práce. Rychlejšímu oživení české ekonomiky by tak pomohl mírný pozvolný růst nezaměstnanosti,“ soudí generální ředitel ISS International v ČR Michael Almasy. Připomněl, že dlouhodobě neobsazené jsou hlavně nízkopříjmové pozice.

Předchozí

Nový zákon o kybernetické bezpečnosti. Co bude jeho podstatou?

PRIAC spolupracuje s Asijským mezinárodním arbitrážním centrem

Další