endors: Jak ukončit účast akcionáře, když jeho akcie nechce nikdo koupit

|

Analýza endors – Jste akcionářem akciové společnosti a ztratil jste zájem podílet se na podnikání akciové společnosti? V tom případě vám nezbývá než akcie této společnosti zcizit – tedy je prodat, darovat, nebo směnit. V případě akcií, které jsou přijaté k obchodování na organizovaném trhu cenných papírů (burze cenných papírů), je prodej s pomocí vámi zvoleného obchodníka s cennými papíry vcelku snadný. U akcií, které ale přijaté k obchodování na burze nejsou, to však může být složitější, a to především ve chvíli, kdy nikdo nemá zájem od vás tyto akcie koupit. 

V tu chvíli si asi říkáte, že akcionářem zůstanete už nejspíše navždy. Ať už jsou vaše důvody pro ukončení účasti v akciové společnosti jakékoli, lze však uvedenou situaci vyřešit, a to tím, že akcie převedete na samotnou společnost. Nebo lépe řečeno, že akciová společnost od vás tyto akcie odkoupí. Nutno podotknout, že akcie lze akciové společnosti nejen prodat, ale i darovat nebo je s akciovou společností směnit, níže uvedený postup se tím nijak nezmění.

Na základě zákona o obchodních korporacích přitom rozlišujeme dva způsoby, jakými lze odkoupení akcií ze strany akciové společnosti docílit.

Nabytí vlastních akcií společností

Prvním způsobem je nabytí vlastních akcií společností, tedy nabytí vlastních akcií na základě rozhodnutí valné hromady dané akciové společnosti. K tomu, aby však valná hromada akciové společnosti takto rozhodla, musí být kumulativně (současně) splněny všechny následující podmínky:

Celý text si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 7-8/2022. V elektronické verzi jej můžete zakoupit například na mojecasopisy.cz.

Snímek obrazovky 2022-06-29 v 9.21.08
Předchozí

Nový Peugeot 408: nečekaný z každého úhlu

Weinholdi zastupovali Volný u Nejvyššího soudu v desetimiliardovém sporu

Další