Globální obchod se mění. Poroste pomaleji než HDP

|

Světový obchod se zbožím poroste do roku 2032 průměrným tempem 2,8 procenta ročně, zatímco tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP ve stejném období globálně dosáhne 3,1 procenta. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla společnost Boston Consulting Group (BCG). Nastává tak podle ní zásadní odklon od trendu posledních dvaceti let, který spočíval v tom, že hnacím motorem globalizace je právě obchod.

„Globální obchod se mění a kdysi známá mapa se nyní překresluje. Mění se rovnováha v dodavatelských řetězcích a sousední země upevňují své regionální obchodní vztahy. Proto očekáváme, že se toky zboží po celém světě navždy změní,“ uvedl výkonný ředitel BCG Nikolaus Lang.

Například obchodní cesty mezi Čínou a Spojenými státy nebo Čínou a Evropskou unií, které bývaly vždy stabilní a rychle se rozvíjely, nyní pomalu zastiňuje vznik a rostoucí význam regionálních obchodních koridorů.

Globální obchod bude v nadcházejícím desetiletí definovat dynamika obchodu s Čínou. Přetrvávající obchodní napětí a rostoucí regulace obchodu mezi Čínou a Západem způsobují zpomalení obchodu. Předpokládaný pokles obchodu mezi USA a Čínou je proto jednou z nejvýznamnějších událostí na nově vznikající mapě světového obchodu. Obchod mezi Čínou a EU bude sice i nadále růst, ale pomaleji než celosvětový průměr.

Spojené státy, Kanada a Mexiko budou těžit z dohody nazývané USMCA, kterou mezi sebou tyto tři státy uzavřely. Státy jihovýchodní Asie patří k největším vítězům nového uspořádání světového obchodu. Země se stávají klíčovou destinací pro společnosti, které se u výroby a zásobování snaží snížit závislost na Číně. Indie těží z nízkých nákladů, stále schopnější pracovní síly a zlepšující se logistiky. Obchod s Ruskem se vydá protichůdnými směry. Velká část ruského obchodu se přesouvá do spřátelených zemí BRICS, tedy Brazílie, Číny, Indie a Jihoafrické republiky, obchod s EU se naopak sníží.

„Jedním z hlavních faktorů, které k těmto změnám přispívají, je tzv. jednotková ekonomika, ale jasným katalyzátorem je také geopolitika,“ uvedl partner BCG a spoluautor zprávy Marc Gilbert.

V roce, kdy se čeká mnoho klíčových voleb po celém světě a volit se chystá téměř polovina světové populace, Gilbert očekává, že se průmyslová politika bude i nadále zaměřovat na národní ekonomickou bezpečnost, tvorbu pracovních míst a na takzvanou zelenou energii. Jedním z důsledků bude podle něj posílení regionálních obchodních uskupení zejména v Severní Americe, EU a zemích ASEAN. To sdružuje Brunej, Filipíny, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsii, Singapur, Thajsko a Vietnam.

Předchozí

Podnikatelé s kryptem by mohli získat právo na bankovní účet

Eversheds: Kdo a jak musí řešit uhlíkové vyrovnání na hranicích

Další