Jablonec je nejlepším místem pro byznys v kraji

|

Nejlepším místem k podnikání v Libereckém kraji zůstává Jablonec nad Nisou. Na druhém místě skončil ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys Tanvald na Jablonecku, třetí příčku obsadilo stejně jako loni krajské město Liberec. Výsledky výzkumu v Libereckém kraji ve čtvrtek vyhlásili při krajském setkání svazu měst a obcí. Analytici agentury Datank v něm 17 let hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností v ČR a pražské městské části, řekl mluvčí soutěže David Pavlát.

Jablonec obhájil loňské vítězství, v čele žebříčku se ale druhé největší město v kraji drží posledních deset let, jedinou výjimkou byl rok 2022, kdy ho předstihly Semily. Letos skončily až osmé. „Jablonec se může pochlubit nadprůměrným počtem dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. získal nejlepší hodnocení webových stránek z pohledu podnikatele,“ doplnil Pavlát. Velmi dobrého výsledku dosáhla podle něj radnice také v testu elektronické komunikace, který ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí živnostenských úřadů.

„Je samozřejmě příjemné dostat toto ocenění. Na druhou stranu sami dobře víme, kolik máme rezerv. I přesto, že máme nejvíce dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel, tak v Jablonci rozhodně stále je nedostatek bytů a my na toto téma často jednáme jak se soukromými developery, tak připravujeme vlastní rozvojové projekty,“ řekl v reakci náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti). Radnice také podle něj připravuje nový web. „Jsme si vědomi řady jeho potíží, je 20 let starý a nejdou na něm věci dohledat,“ dodal.

I stříbrný Tanvald nabízí podle Pavláta kvalitní podnikatelské prostředí. „Počet ekonomických subjektů je jeden z nejvyšších v celém regionu. „Město myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí vůbec nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na 100 firem,“ poznamenal. Třetí Liberec podle něj dosahuje vůbec nejvyššího meziročního nárůstu počtu ekonomických subjektů. „Krajské město umí čerpat dotace, jejich podíl na celkových příjmech je v rámci kraje jeden z nejvyšších,“ dodal Pavlát.

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí města a městské části ve dvou hlavních kategoriích – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Ve výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Liberecký kraj byl předposledním, kde byly výsledky vyhlášeny, ještě 30. dubna vyhlásí nejlepší na Vysočině. Celostátní finále bude 22. května.

Předchozí

ÚS rozhoduje o povinné operaci pro změnu pohlaví

Kroupa vystřídal Korbela a s Plachkou chystají zajímavou advokátní konferenci

Další