Jaká práva mají nájemníci? Poradí v Praze 1

|

Praha 1 otevřela ve společenském centru na Újezdě druhé poradenské místo pro obyvatel městské části zaměřené na řešení problémů s bydlením. Jeho činnost v pondělí zahájili zástupci radnice, magistrátu a ministerstva práce a sociálních věcí. První místo městská část otevřela v únoru v budově svého úřadu ve Vodičkově ulici. Podobná kontaktní centra postupně vznikají i v dalších městských částech.

Kancelář nabízí poradenství pro každého, kdo řeší nějaký problém či situaci související s bydlením. Můžou se na ni obrátit například lidé, kteří chtějí požádat o městský nájemní byt, bydlí v nevyhovujících podmínkách, dostali se do finanční tísně nebo potřebuje právní konzultaci ohledně svých práv jako nájemníka.

Kontaktní centra pro bydlení vznikají s využitím evropských fondů i jinde, v metropoli už nějakou dobu fungují v Praze 3 a 7. Podle radní městské části pro sociální oblast Ivany Antalové (nez., dříve Piráti) se na první kontaktní místo Prahy 1 za zhruba tři měsíce jeho fungování obrátilo několik desítek obyvatel Prahy 1. Řešili například finanční problémy kvůli nemoci či ztrátě zaměstnání nebo hluk na ulicích.

Zastupitel městské části a předseda její sociální komise Martin Arden (nez., dříve Piráti) dodal, že vedení radnice chce otevřít další poradenská pracoviště zaměřená na rodiny či cizince. V plánu je podle něj také zřízení pozice radničního ombudsmana.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou vysokými cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu včetně těch ve správě městských částí je dohromady asi 30.000 z původního počtu 194.000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o více než 80 procent. Vedení města chce počet městských bytů opět navyšovat, a zajistit tím dostupné bydlení například pro zástupce pro chod města zásadních profesí.

Předchozí

Průzkum: 40 % Čechů je pro daň na tichá vína

Dubnová inflace překvapila trh

Další