Dubnová inflace překvapila trh

|

Dubnová meziroční inflace 2,9 procenta překvapila finanční trh, analytici ji čekali v blízkosti 2,4 procenta. Za výraznějším než očekávaným zrychlením z březnových dvou procent podle nich stálo především zdražení potravin. Nečekají však, že by se vracela inflační vlna z předchozích dvou let, v nadcházejících měsících bude podle analytiků inflace stagnovat kolem dubnové úrovně. Vývoj spotřebitelských cen ale zřejmě povede Českou národní banku (ČNB) ke zpomalení tempa snižování úrokových sazeb, soudí experti.

„Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravin, za kterým stály zejména ceny masa, mléčných výrobků a zeleniny,“ řekl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Upozornil, že ve srovnání s březnem potraviny zdražily o 1,7 procenta.

„Vyplnil se dříve avizovaný rizikový scénář, že prodejci po Velikonocích ceny zvýší, přitom právě ceny potravin hrály od začátku roku důležitou roli v poklesu inflace,“ komentoval vývoj cen potravin hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Upozornil, že celková meziměsíční inflace v dubnu byla 0,7 procenta, což je o půl procentního bodu víc, než dlouhodobý průměr.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil vidí i další příčiny zrychlení tempa růstu cen. „Došlo k přerušení předchozího trendu meziměsíčního zlevňování potravin, což ovšem bylo spíše otázkou času. Svou roli sehrál i vývoj na mezinárodním trhu s ropou, který nepřál cenám pohonných hmot, a také postupné propisování zvýšení spotřební daně z tabáku a lihu,“ uvedl.

„Přestože inflace v dubnu ukázala nečekaně silné zrychlení, v její struktuře nepozorujeme známky nových rizik, které by měly tlačit cenový růst dále nahoru. V nejbližších měsících bude navíc na inflaci působit relativně vyšší srovnávací základna. Předpokládáme proto, že zhruba do konce léta se meziroční inflace bude držet poblíž dubnové hodnoty,“ míní ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Zrychlení meziroční inflace podle analytiků ovlivní i uvolňování měnové politiky ze strany centrální banky. „Pro ČNB dubnové výsledky inflace představují nepříjemnou zprávu a aktuálně se tak výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že bankovní rada na červnovém zasedání sníží úrokové sazby jen o 0,25 procentního bodu. Pokud by navíc i květnová inflace překvapila směrem nahoru, tak by mohla ČNB cyklus snižování úrokových sazeb dokonce dočasně pozastavit,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. ČNB v únoru, v březnu a v květnu snížila základní úrokovou sazbu vždy o půl procentního bodu, nyní činí 5,25 procenta.

Předchozí

Jaká práva mají nájemníci? Poradí v Praze 1

AI nám pomůže, ale nenahradí nás, říkají podnikoví právníci

Další