Januš: Recepční v advokátní kanceláři, to může být specializace budoucnosti

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – V přemíře aktuálních personálních zpráv a pohybů na advokátním trhu stojí za pozornost i jedno na první pohled menší spojení. Monika Forejtová, vedoucí katedry ústavního a evropského práva plzeňské právnické fakulty, propojila svou praxi a kancelář s tajemníkem katedry trestního práva pražské právnické fakulty Vladimírem Pelcem. Vzniká tak advokátní kancelář Forejtová, Pelc & Partners. 

Třetím společníkem společnosti s ručením omezeným je další z odborných asistentů katedry trestního práva pražské právnické fakulty Jiří Mulák. A právě výrazné akademické zázemí jejich partnerů může být pro další směřování firmy i její potenciál na trhu výrazně určující. V minulosti tu totiž už několik podobně vystavených kanceláří vzniklo a některé z nich patří – nebo po delší dobu patřily – k těm zásadním hráčům české advokacie.

S lidmi je ale pořád problém. Většina velkých advokátních kanceláří má aktuálně otevřená výběrová řízení a snaží se nabrat zejména juniornější kolegy. Týká se to i některých z nejzářivějších značek, menší hráči pak jsou v tomto ohledu v nevýhodě a přemýšlejí nad něčím, co by mnohé advokáty v dřívějších dobách ani řešit nenapadlo. Třeba jak vypadají jejich kanceláře a jestli nemohou být odpuzující. Nikoliv pro klienty ale právě pro nové zaměstnance a začínající právníky. 

Je otázkou, co nastupující generace právníků vlastně chtějí. Dost peněz a zajímavá práce už nestačí, nejsou 90. léta. A i když home office není v advokacii stále standardem, nažene jen body navíc. Práce musí být pro řadu nováčků zkrátka trendy. Co to ale znamená, už se může lišit člověk od člověka. Evergreenem advokátních inzerátů jsou pak místa recepčních. Možná už je to i na vytvoření určité specializace. Protože takto vyprofilovaný pracovník či pracovnice by patrně už nikdy neměli nouzi o práci a naopak by mohli úspěšně šponovat i svou cenu. 

Zpátky do reality. Deloitte společně s partnery pořádá další ročník Zákona roku, tentokrát i za mediálního partnerství Lawyers & Business. Každopádně nezapomeňte hlasovat, ať legislativní počin loňského roku spoluzvolíte. Nominační rada předvybrala tyto právní předpisy: novelu zákona o soudech a soudcích („předvídatelnost práva – zveřejňování rozsudků nižších soudů“), nový stavební zákon („rekodifikace stavebního práva“), evropské nařízení stanovující kritéria udržitelnosti („katalog udržitelných ekonomických činností“), novelu notářského řádu („digitalizace notářské činnosti“) a novelu exekučního řádu („milostivé léto“). Loňský rok totiž překvapivě –  vzhledem k volbám i covidu – legislativně poměrně zazářil. 

Předchozí

Milostivé léto, nebo stavební kodex? Hledá se Zákon roku

Allen & Overy radila bankám ohledně Nej.cz

Další