Jihomoravanům se nejlépe podniká v Brně

|

Nejlepším městem pro podnikání v Jihomoravském kraji bylo v loňském roce Brno, na druhém místě jsou Pohořelice, třetí je Hodonín. V pravidelné analýze Město pro byznys to takto vyhodnotila společnost Datank, výsledky pořadatelé vyhlásili na regionálním setkání Svazu měst a obcí ČR v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně.

Krajské město obsadilo první příčku žebříčku celkem popáté a potřetí v řadě. Titul kromě let 2022 a 2021 získalo i v letech 2017 a 2018. Každoroční srovnávací výzkum hodnotí všechna města a obce s rozšířenou působností v kraji, na jihu Moravy je jich více než 20, v celém Česku 205. Hodnocení podstupuje i 22 městských částí Prahy. Letošní ročník je sedmnáctý.

Brno v analýze zabodovalo nejvyšším počtem ekonomických subjektů na 1000 obyvatel a také vysokým podílem firem s více než 250 zaměstnanci. „K výborné dopravní dostupnosti, z níž můžou podnikatelé těžit, se přidává velmi vysoký počet dobíjecích stanic pro elektromobily, a to i v přepočtu na 100 firem. Příslibem pro rozvoj pracovního trhu i do budoucna je rovněž nejvyšší nárůst počtu obyvatel. Brno v přepočtu na obyvatele vyniká také v podpoře kultury a veřejné dopravy. Mezi všemi městy Jihomoravského kraje dosáhlo krajské město nejlepšího výsledku v mystery testování, které prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů směřovaných na živnostenské odbory ověřují kvalitu a včasnost odpovědí,“ uvedl za pořadatele David Pavlát, který ocenění předával.

Druhé Pohořelice získaly své umístění díky nejvyššímu počtu dokončených bytů za rok v přepočtu na 1000 obyvatel, nad jinými městy vyčnívají zejména v ekonomických ukazatelích, jako je například vysoký podíl čerpaných dotací na celkových příjmech či podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích. V testu elektronické komunikace obsadily po Brnu také druhou příčku.

Třetí Hodonín má v porovnání s dalšími městy v kraji vysoký počet úředních hodin, vysoký počet dokončených bytů a správa města vynakládá nadprůměrné částky na sport, vzdělávání a bydlení.

Nejlepším městem pro podnikání byly v uplynulých letech kromě Brna například za rok 2020 Šlapanice, za rok 2019 měl tento titul Hodonín, který jej získal i za rok 2016, v letech 2017 i 2018 bylo městem pro byznys v kraji Brno.

Předchozí

Zaměstnavatelé: Výhody EU převažují negativa

Dentons radila EAG při zajištění investic až do výše 100 milionů euro

Další