Justice se mění. S výrazným přispěním advokacie

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Zejména v justici se toho děje v posledních dnech opravdu hodně: Nejvyšší soud má novou šéfku občanskoprávního a obchodního kolegia, Milan Hulmák se zřejmě bez problémů stane ústavním soudcem a nezapomeňme ani na to, že Jiřina Chmelová z PRK Partners hezky ukázala, jak má fungovat prostupnost právnických profesí. Posuny vyvolal rovněž odchod členky představenstva České advokátní komory Lucie Dolanské Bányaiové k Ústavnímu soudu, kdy ji, jak informoval Advokátní deník, v jejích funkcích na Komoře vystřídal Radim Miketa.

Nový občanský zákoník je účinný už 10 let, připomněla nám také tento týden velká konference v Olomouci a jen máloco teď ilustruje, jak čas rychle plyne. Po první dekádě už můžeme zodpovědně říci, že skutečně žádná právní apokalypsa, před níž varovali odpůrci rekodifikace, nenastala. A jak je i ze zkratky konference patrné, z NOZ je u opravdu OZ, jak už dříve chtěly i soudy.

Připomeňme teď i jednu související hříčku, která opět získala na aktuálnosti: Hlavním autorem občanského zákoníku je profesor Karel Eliáš a s trochou nadsázky byl donedávna jeho „vrchním vykladačem“ z pozice předsedy občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu Jan Eliáš. I jemu ale už vypršel mandát, a tak ho nedávno nahradila Pavlína Brzobohatá. Ta je soudkyní přes 30 let, u Nejvyššího soudu působí od roku 2011. Stává se tak jednou z nejvlivnějších žen v české justici.

„Pavlína Brzobohatá ve svém pětiletém funkčním období v čele občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu hodlá navázat na kvalitní a plynulou rozhodovací činnost kolegia. Mezi její priority patří zlepšení komunikace s akademickou sférou a dalšími odbornými institucemi, pokračovat v obměně kolegia za kolegy odcházející do penze, a zamyšlení se nad podobou a obsahem civilní části Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek, která je významným výstupem z práce kolegia,“ uvedla v této souvislosti tisková mluvčí Nejvyššího soudu Gabriela Tomíčková.

Tento týden, konkrétně v sobotu, také uplyne 10 let od chvíle, kdy byl Jiří Zemánek jmenován Milošem Zemanem ústavním soudcem. Ústavní soud tak bude v příštích dnech opět fungovat v neúplném počtu 14 soudců. Do té doby, než se ke kolegiu  pravděpodobně připojí Milan Hulmák, jenž aktuálně úspěšně prošel hlasováním důležitého Ústavně-právního výboru Senátu.

A připomeňme ještě jednu nedávnou personálii, která nám opět ukázala, jak by to celé mělo ideálně fungovat. Zkušená advokátka PRK Partners Jiřina Chmelová se stala soudkyní Nejvyššího správního soudu, což její dřívější kancelář (která mimochodem také tento týden ohlásila povýšení a nového associate partnera) hrdě sdílela na sociálních sítích. 

Předchozí

Allen & Overy radila Dr. Maxovi při emisi dluhopisů

Nejvyšší soud loni v civilním dovolacím zřízení zrychlil

Další