Němec: Justice už se nenechá propůjčit k politickým procesům

|

V historické jednací síni Vrchního soudu v Praze se v úterý 22. listopadu konala konference o procesu s Rudolfem Slánským a spol., která otevírá nelehké téma politických procesů mezi léty 1948-1960. Toto období je možné bez nadsázky označit za jedno z nejhorších v našich novodobých dějinách. Organizátoři konference – Česká advokátní komora, Muzeum paměti XX. století, Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze – jsou přesvědčeni, že je zapotřebí si připomínat i nepříjemné historické momenty, abychom je už nikdy nemuseli prožít znovu. Justice chce touto akcí společně do světa vyslat zprávu, že se v budoucnu už k ničemu podobnému propůjčit nenechá.

Přesně před 70 lety mezi 20. a 27. listopadem 1952 probíhal politický monstrproces se skupinou 14 osob v čele s Rudolfem Slánským. Tehdejší státní bezpečnost, politické instituce a justice pracovaly na přípravě toho monstrprocesu v dokonalé shodě a na plné obrátky. Na proces byli připravováni i obžalovaní. Učili se nazpaměť otázky a odpovědi a vyšetřovatelé je z nich každý den zkoušeli. Připravovali se také prokurátoři. Bylo jim výslovně zakázáno klást v soudním přelíčení jinou otázku než tu, která byla v otázkovém protokolu. Také obhájci nesměli překročit hranice otázkového protokolu, nesměli klást dotazy, které by oslabovaly věrohodnost žaloby. Obhájci se museli důsledně držet zásady, že obžalovaný se nesmí hájit, pouze přiznávat. Hodnoty jako spravedlnost a právo neexistovaly a právo na spravedlivý proces se stalo jen prázdným pojmem, stejně jako se prázdnými staly role soudců, prokurátorů a obhájců.

V historické jednací síni Vrchního soudu, kde si svůj ortel vyslechla ve zmanipulovaných procesech nemalá řada lidí, představitelé současné justice dne 22. listopadu 2022 hledaly odpovědi na dotazy, jak to bylo možné? Kde se stala chyba? Jaké okolnosti vedly tehdejší společnost, justici a každého jejího tehdejšího zástupce k tomu, že se aktivně účastnili zmanipulovaných procesů a popřeli demokratické zásady, k nimž byli vychováni? A co hůř, co je vedlo k tomu, že vraždám dodali punc zákonnosti?

„Věřím, že akce nás povede k hlubšímu zamyšlení nad našimi profesemi, nad důležitostí chránit podstatu právního státu právě v dnešní době, kdy nás ohrožuje celosvětová krize demokracie a vlády práva. Konferencí chceme společně za celou českou justici vyslat do světa zprávu, že se v budoucnu už k ničemu podobnému nenecháme propůjčit,“ uvedl na úvod konference předseda ČAK JUDr. Robert Němec, LL.M.

„Scházíme se v pohnuté době, kdy to, co jsme považovali za dávno nenávratné, od letošního 24. února, počátku okupace Ukrajiny, už bohužel neplatí. Z historie víme, že od autoritativního režimu je jen krůček k tomu totalitnímu, k potlačování základních ústavních svobod a práv a ke zneužití justice. Nic podobného už nemůžeme nikdy dopustit,“ vyjádřil přesvědčení i za všechny významné hosty, jejichž účast jen potvrzuje důležitost této akce, expředseda ČAK JUDr. Vladimír Jirousek, který konferenci moderoval.

Účast na konferenci přijali ministr spravedlnosti SR JUDr. Viliam Karas, PhD., ministři spravedlnosti a pro legislativu ČR – JUDr. Pavel Blažek, Ph.D., a JUDr. MgA. Michal Šalomoun, Ph.D., dále JUDr. Martin Puchalla, PhD., předseda SAK, JUDr. Luboš Dörfl, Ph.D., předseda Vrchního soudu v Praze a JUDr. Lenka Bradáčová, Ph.D., vrchní státní zástupkyně, stejně jako nejvyšší představitelé profesních komor a další významní hosté.

Předchozí

Matzner: Jak se vyhnout problémům s dědictvím?

Sucharda bude koordinovat všechny advokátní kanceláře ETL

Další