Každý druhý zaměstnavatel dává bod za ovládání umělé inteligence

|

Znalosti uchazečů o práci v oblasti umělé inteligence považuje za přínosné 48 % zaměstnavatelů, vyplývá z online průzkumu personální agentury Předvýběr.CZ mezi stovkou stálých respondentů z řad majitelů, ředitelů a personálních šéfů firem.

„Nadpoloviční většina firem přitom už sama nějak umělou inteligenci využívá,“ dodává František Boudný, šéf personálky. Konkrétně jde o 56 % respondentů a dalších 22 % se k tomu chystá. Naopak zbývající pětina o zapojení AI neuvažuje.

Největší přínos pro firmy představuje umělá inteligence ve zjednodušení administrativy (47 %) a zpracovávání dat (42 %). Významným pomocníkem je také v kreativní tvorbě (37 %) a při zpracovávání rešerší a analýz (26 %). Šestina firem využívá stroje ke komunikaci se zákazníky a stejně časté je i využití pro programování, desetině podniků pomáhá AI se školením zaměstnanců.

AI už teď zjednodušuje práci a zvyšuje produktivitu

Všichni respondenti se shodli na tom, že umělá inteligence zjednodušuje práci lidí. Podle 69 % z nich má vliv na vyšší produktivitu, osm procent účastníků průzkumu dokonce uvedlo i snížení nákladů.

„Řešíme-li dnes nějaký problém, ptáme se, zda by nám s tím nemohla pomoct umělá inteligence,“ potvrzuje Marek Vinecký, jednatel společnosti McLED. „Umělá inteligence umožní být efektivní, nahradí některou lidskou práci a stane se přirozenou součástí pracovního i mimopracovního života,“ míní Petra Vachtová, country manažerka firmy Stabilo.

V žádné z firem, která nasadila umělou inteligenci, to nevedlo ke snížení počtu zaměstnanců.

Předchozí

Udržitelnost jako předpoklad úspěchu: Firmy věnující se ESG ovládnou trh, shodují se experti

Dvě třetiny českých firem věří v růst, brzdí je však nedostatek kvalitních lidí

Další