KB vyplatila věřitelům Sberbank 23,6 miliard korun

|

Komerční banka vyplatila za měsíc 4142 věřitelům Sberbank CZ 23,6 miliardy korun, tedy přes 40 procent celkové částky. Většina osobně požádala na pobočce. On-line žádost, kde je nárok na výplatu maximálně do 100 000 korun, podalo 551 osob, řekla mluvčí KB Šárka Nevoralová. Podle ní nejsou s výplatou komplikace. Věřitelé, jichž je přes 15 000, by měli dostat dohromady zhruba 57 miliard korun.

Výplata věřitelů měla původně skončit 15. dubna, ale Městský soud v Praze prodloužil na žádost insolvenční správkyně zkrachovalé Sberbank Jiřiny Lužové lhůtu pro výplatu věřitelů o 30 dní, tedy do 15. května. Důvodem byl vysoký počet doposud nevyplacených věřitelů.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna poté, co jí Česká národní banka (ČNB) na začátku května pravomocně odebrala bankovní licenci. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Výplata věřitelům je ve všech případech bezhotovostní, peníze se zasílají na bankovní účet vedený v ČR, a to výhradně v českých korunách. „Výplata zabere maximálně pár minut. Věřitelé jsou připraveni, mají nachystané potřebné dokumenty,“ dodala Nevoralová.

Fyzické osoby se mohou pro vyřízení výplaty dostavit na kteroukoli pobočku Komerční banky. Právnické osoby se musí dostavit na firemní centra Komerční banky nebo se mohou napřímo obrátit na svého firemního bankéře.

Sto procent svých zjištěných pohledávek, 95 procent teď a pět procent později, podle insolvenční správkyně Jiřiny Lužové určitě dostane první a druhá skupina věřitelů, tedy Garanční systém finančního trhu, fyzické osoby a malé a střední podniky.

„U třetí skupiny, tedy krajů, měst, obcí a větších firem, tam se nechci zavazovat, že dostanou 100 procent, ačkoliv věřím, že to tak bude. Počítat ale mohou s více než 95 procenty svých peněz,“ uvedla už dříve.

Předchozí

Koruna posílila vůči euru i dolaru

DLA radila Lordship při financování Centra Stromovka

Další