Kde se v Pardubickém kraji nejvíce daří byznysu?

|

Městem pro byznys se staly v Pardubickém kraji již pošesté za sebou Pardubice. Uspěly ve srovnávacím výzkumu, který hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Krajské město ovládlo obě hlavní kategorie, tedy podnikatelské prostředí i přístup veřejné správy, uvedli pořadatelé v tiskové zprávě. Dobře se podniká také v České Třebové a v Přelouči.

V Pardubicích sídlí nejvyšší počet ekonomických subjektů v kraji v přepočtu na 1000 obyvatel a meziročně výrazně přibývají. K rozvoji podnikání přispívá dobrá dopravní dostupnost a nárůst počtu obyvatel. V přístupu veřejné správy Pardubice dosáhly nejlepšího výsledku v takzvaném mystery testování, které ověřuje fiktivními podnikatelskými dotazy, jak rychle a kvalitně odpovídají živnostenské úřady. Nejlepšího výsledku dosáhlo město i v hodnocení webových stránek z pohledu podnikatelů, kteří na nich najdou přehledně vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správu a další užitečné informace a odkazy. Radnice dává dostatek peněz zejména na sport, bydlení a veřejnou dopravu.

Druhá Česká Třebová má v kraji velmi vysoký podíl firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu ekonomických subjektů. Ve městě má dobré podmínky elektromobilita, o čemž svědčí značný počet dobíjecích stanic pro elektromobily, v přepočtu na 100 firem je to nejvíce v celém kraji. Počtem dokončených bytů na 1000 obyvatel je na tom Česká Třebová nejlépe v regionu. Radnice vykazuje nízké náklady na dluhovou službu, její otevřenost vůči podnikatelům dokládá počet úředních hodin, při nichž si můžou nejen podnikatelé vyřídit vše potřebné.

Třetí příčku ve výzkumu obsadila Přelouč, která má v Pardubickém kraji nejvyšší podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích města a také velmi vysoký podíl dotací na celkových příjmech. V Přelouči je poměrně značný počet volných pracovních sil, nadprůměrného výsledku dosáhlo město v testu elektronické komunikace. Na dalších místech první pětice skončily Lanškroun a Hlinsko, pořadí se příliš neliší od předchozího ročníku.

Srovnávací výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Prahy. Analytici hodnotí podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

Předchozí

Otčím ji opakovaně znásilňoval. Oběť se obrátila na Ústavní soud

Clifford Chance radí Spořitelně při další akvizici vedené skupinou Oriens 

Další