Kdo povede advokátní komoru?

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Letošní sněm České advokátní komory ukázal, že advokáti neslyší na útočnou kampaň, že nikoho nevolí jen ze zvyku a že jsou s dosavadním směrem vedení své Komory spokojeni. Nebo nejsou ve své většině alespoň natolik nespokojeni, aby na sněm dorazili a dali významný hlas alternativám. A to jsou jednoznačně nejdůležitější advokátní zprávy nejen tohoto týdne.

Platforma Otevřená advokacie vedená Tomášem Nahodilem a Adélou Šípovou tak naprosto pohořela. Nikdo z jejích kandidátů se nedostal ani jako náhradník do nového představenstva České advokátní komory a navíc téměř ani neprosadila žádný ze svých návrhů. „Děkujeme za vaše hlasy, které bohužel nestačily na zvolení našich kandidátů do představenstva. Stačily ale na změnu volebního řádu: představenstvo bude muset příště na kandidátní listinu zařadit každého advokáta, který se za 4 roky rozhodne kandidovat. A to je velká změna,“ uvedla na Twitteru.

Za očekáváním skončila rovněž Komora 2.0, za níž se do představenstva probojovali Lucie Dolanská Bányaiová a Michala Plachká a jako náhradník ještě Pavel Kroupa.

Nové představenstvo, jak lze vyčíst z výsledků publikovaných Advokátním deníkem, tak opanuje zejména platforma Moderní advokacie, jejíž lídr Robert Němec získal ve volbách i nejvíce hlasů. Následují Tomáš Sokol, František Korbel, Petr Toman, Ondřej Trubač, Lukáš Trojan, Monika Novotná a na jedenáctém místě rovněž Martin Maisner. V představenstvu pokračuje také Michal Žižlavský. 

Podle předvolebních dohod by tak měl být novým předsedou a nástupcem končícího Vladimíra Jirouska Martin Maisner. Z členů představenstva ale získal nejméně hlasů. Naopak Robert Němec jich má nejvíce, sílí tak tlak na to, aby pozici, na níž by si při řízení PRK Partners musel více uvolnit ruce, přijal.

Monika Novotná dostala nejvíce hlasů z advokátek, je tak pravděpodobné, že bude pokračovat v pozici místopředsedkyně. Místopředsedou díky silnému mandátu téměř jistě zůstane rovněž Tomáš Sokol. 

V představenstvu naopak končí Petr Poledník i Lenka Vidovičová, kteří své mandáty obhajovali, v příštích čtyřech letech nebudou ale ani jeho náhradníky. Těmi se pro další období stali vedle již zmíněného Kroupy Kamil Blažek, Radim Miketa, Hana Gawlasová a Antonín Mokrý. 

Předchozí

Surmař: Najdeme vám zapomenuté miliardy

PRK má na starosti evropský projekt online řešení sporů

Další