Surmař: Najdeme vám zapomenuté miliardy

|

Daniel Surmař pomáhá lidem najít Zapomenuté miliardy. Právě tak se jmenuje jeho fintechový startup, který zájemcům umožňuje na internetu zapátrat po penězích, které by jim ještě mohly náležet z kuponové privatizace. „Na konci září se promlčely nároky drobných akcionářů Unipetrolu. Na začátku listopadu se pak promlčí nároky akcionářů České spořitelny. Toto jsou nároky minimálně za stovky milionů korun,“ upozorňuje podnikatel v rozhovoru pro Lawyers & Business.

Jak se zrodil nápad na projekt Zapomenuté miliardy? Co vás k němu inspirovalo?

Inspiroval mě rozhovor s maminkou. Došlo na téma kuponové privatizace a já vyzvídal, jak tenkrát probíhala a zda jsme z toho něco měli. Dozvěděl jsem se, že v první vlně maminka prodala kuponovku České spořitelně, která ji dala 10 tisíc korun na ruku. A o druhé vlně vůbec nevěděla, jak dopadla. Zeptal jsem se jí, proč si to jednoduše nezjistí. Odpověď byla, že vůbec neví, jak na to. To mě zarazilo, proto jsem se rozhodl o tom dozvědět víc a na internetu jsem natrefil na články, které pojednávaly o tom, že někde ladem leží více než 10 miliard korun z kuponové privatizace. Ty patří majitelům, kteří o nich už vůbec nevědí, zapomněli na ně a nebo je pro ně celá ta záležitost natolik komplikovaná, že se rozhodli se tím dále nezabývat.

Co bylo při přípravách Zapomenutých miliard nejkomplikovanější?

Nejtěžší bylo nastavení celého procesu, jak by služba měla fungovat tak, abychom splňovali všechny právní normy a zároveň byli srozumitelní pro zákazníky. Další zatěžkávací zkouškou bylo, abychom tento celý proces převedli do přívětivé online služby tak, aby služba byla pro lidi co nejsrozumitelnější a nejpříjemnější. 

Na jaké legislativní překážky jste naráželi?

Řekl bych k tomu, že služba je nastavena tak, aby splňovala veškeré zákonné a podzákonné právní normy. Tedy některá nastavení a komunikace nemusí být z uživatelského hlediska zcela optimální, ale i přesto věřím, že se nám to podařilo. Naše služba je celá vyvinuta a provozována podle nejvyšších standardů pro finanční služby typu internetového bankovnictví. K zajištění ochrany dat používáme maximální stupeň zabezpečení obvyklý pro fintech sektor všude ve světě. Jde o vícekrokovou identifikaci a ve všech jejich krocích postupujeme plně v souladu s platnými zákony a obecným nařízením o ochraně osobních údajů. Osobní údaje a data uživatelů nikdy nesdílíme s žádnou třetí stranou bez souhlasu uživatele nebo bez právního titulu. V rámci služby Zapomenuté miliardy jsou zahrnuty i regulované prvky, ty jsou ale vždy poskytovány třetími stranami, jež disponují příslušným oprávněním. I když jsme fintech služba dle českých zákonů a nařízení nepodléháme regulaci České národní banky a naše služby jsou poskytovány na základě příslušného živnostenského oprávnění. 

Celý rozhovor si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 10/2021. V elektronické verzi jej můžete zakoupit na Alza.cz.

Předchozí

Weinhold Legal asistovala pro bono Nadačnímu fondu Tilia Impact Ventures

Kdo povede advokátní komoru?

Další