Ke středeční stávce soudů se připojí většina zaměstnanců na východě Čech

|

Ke středeční výstražné stávce justičního personálu za vyšší platy se na východě Čech připojí většina zaměstnanců soudů. Provoz Krajského soudu v Hradci Králové se téměř zastaví, vyplynulo z úterního vyjádření jeho mluvčího Martina Kosa. Do působnosti Krajského soudu v Hradci Králové spadají kromě Královéhradeckého a Pardubického kraje také okresy Semily v Libereckém kraji a Havlíčkův Brod na Vysočině. Krajský soud má pobočku v Pardubicích.

Kvůli středeční stávce byla u krajského soudu odročena či přeložena všechna jednání, která byla na tento den nařízena, a to jak na pracovišti v Hradci Králové, tak v Pardubicích. „V Hradci Králové nebude v provozu podatelna, pokladna ani informační kancelář,“ sdělil v úterý Kos.

Listinná podání bude možné i přesto podat, a to prostřednictvím justiční stráže. „Na pracovišti krajského soudu v Pardubicích budou pokladna, podatelna i informační kancelář dále v provozu,“ sdělil Kos. K výstražné stávce u hradeckého krajského soudu včetně pardubické pobočky by se mělo připojit přes 80 procent justičního personálu, vyplynulo z jeho pondělního vyjádření.

Účast na stávce u Okresního soudu v Trutnově by měla být 97 procent, u chrudimského okresního soudu 95 procent, u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě 95 procent, u pardubického okresního soudu přes 70 procent a u Okresního soudu v Ústí nad Orlicí 99 procent. Stoprocentní účast hlásí okresní soudy v Náchodě, Semilech, Svitavách, v Rychnově nad Kněžnou a v Jičíně, vyplynulo z pondělního vyjádření mluvčího krajského soudu.

Odborový svaz justice minulý týden uvedl, že stávky se mají zúčastnit pracovníci všech soudů vyjma Ústavního. Justiční personál žádá navýšení platů o 15 procent.

Skutečný průměrný plat zaměstnanců soudů byl loni 36.916 Kč, průměrná mzda v Česku přitom dosáhla 43.341 korun. Ministerstvo financí loni přistoupilo na dohodu, podle níž dostali zaměstnanci přidáno v průměru 1500 až 1700 korun hrubého měsíčně a příští rok jejich platy dosáhnou výše průměrného platu ve veřejné sféře bez započítání platů učitelů a ozbrojených složek. Podle odborářů je ale reálná situace taková, že justiční personál nemá peníze na obstarání životních potřeb.

Odbory vyhlásily stávku poté, co se na čtvrtečním jednání nedohodly s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Blažek svolal kvůli situaci v justici na 13. června zástupce všech právnických profesí k jednání.

Předchozí

Daň z nemovitosti se blíží. Její navýšení pocítili všichni

Štilec: Stavebnictví čeká zelená budoucnost

Další