Klesl počet firem, kteří reagují na zájem lidí

|

Počet firem, které reagují na zájem lidí o práci, letos klesl. Vyplývá to z ankety mezi personálními agenturami. Na trhu ale pozorují signály zlepšení situace pro uchazeče o práci. Volných pracovních míst je podle pátečních dat Úřadu práce ČR dál méně než zájemců o práci. Proti předchozímu měsíci jich v dubnu ubylo o 614 na 268.046.

„Jenom jednomu ze tří zájemců o práci se v dubnu ozval potenciální zaměstnavatel. Je to nejhorší výsledek od února 2020, kdy personální agentura Předvýběr.CZ začala monitorovat přístup firem k uchazečům,“ uvedl ředitel agentury František Boudný. Potvrzuje se podle něj, že opravdový zájem o nábor nových zaměstnanců je výrazně slabší, než firmy tvrdí.

Zájem firem o nové zaměstnance je v tomto roce relativně stabilní, ovšem v porovnání se stejným obdobím loňského roku volných míst mírně ubylo, řekla ředitelka personální společnosti Hays Agnieszka Pietrasik. Podle ní ale nejde o to, že by zaměstnavatelé ignorovali reakce na vypsané pracovní nabídky nebo neměli o nové zaměstnance zájem, spíše není v jejich silách na všechny zaslané životopisy odpovědět.

Agentura ManpowerGroup podle šéfa marketingu Jiřího Halbrštáta v prvním čtvrtletí 2024 zaznamenala mírné ochlazení zájmu zaměstnavatelů o nové zaměstnance. Ve druhém čtvrtletí mírně roste počet zaměstnavatelů, kteří nabírají, ale zároveň roste i počet těch, kteří snižují počty zaměstnanců. „Výsledná bilance je pozitivní, ale pohybujeme se na výrazně nižší úrovni optimismu ve srovnání s posledními dvěma lety. Nejoptimističtější obory jsou zdravotnictví, finance, reality, energetika, IT a komunikační služby. Výrazný pokles oznamuje veřejný a neziskový sektor,“ dodal.

Aktuální situace na trhu práce podle něj stále reaguje na ekonomické zpomalení v předchozím roce. „Ale již nyní pozorujeme na trhu signály pro zlepšení ve třetím čtvrtletím, které je zároveň nejsilnějším obdobím trhu práce, kdy firmy nejvíce nabírají nové zaměstnance,“ dodal.

Agentura Grafton Recruitment registruje setrvalý silný zájem o zaměstnance, upozornila ředitelka marketingu Jitka Kouba. Zejména v Praze a středních Čechách zaměstnavatelé podle ní bojují o každého kandidáta. „Stále platí, že uchazeči v IT, podnikových službách či logistice a kvalifikovaní řemeslníci ve výrobě či stavebnictví jsou nedostatkovým zbožím,“ podotkla.

Nedostatek vysoce kvalifikovaných pracovníků potvrzuje i průzkum poradenské společnosti Deloitte v rámci programu Best Managed Companies. Projevuje se tlakem na růst nákladů na platy a na benefity. Firmy zároveň víc investují do rozvoje nových technologií. „V tuto chvíli však české firmy nepočítají s tím, že by jim uplatnění technologií umožnilo zavedení čtyřdenního pracovního týdne. Vnímají je spíše jako způsoby, jak se vyrovnat s konkurenčními tlaky a s nedostatkem zaměstnanců,“ uvedla Kateřina Novotná z Deloitte.

Předchozí

Dubnová inflace se zřejmě zvýšila

Síla DLA Piper se naplno ukazuje i v Praze

Další