Síla DLA Piper se naplno ukazuje i v Praze

|

Miroslav Dubovský, Country Managing Partner DLA Piper v Praze, získal před necelým rokem pro svou kancelář velmi výrazné posily, opravdová právní esa. Nové partnerské pozice totiž zaujali Tomáš Ščerba a Michal Hink. Jejich specializace – technologie a Real Estate – se v DLA Piper rychle rozjely. Česká kancelář pak završila na konci dubna aktuální finanční rok velmi úspěšně. A právě tyto expertízy společně s M&A a litigacemi zjevně potáhnou firmu i do budoucna, jak jsme právě s Miroslavem Dubovským, Tomášem Ščerbou a Michalem Hinkem rozebrali v následujícím rozhovoru.

DLA Piper končí finanční rok na konci dubna. Jak ho hodnotíte?

Miroslav Dubovský: Vypadá to, že lokální i globální plány nejen splníme, ale dokonce překročíme, o pět až 10 procent. Globální obrat za našich více než 6500 právníků a dalších specialistů působících v našich zhruba 100 kancelářích po světě by tak měl být kolem 3,7 miliardy dolarů. Ten rok byl obecně trochu těžší, makroekonomická a politická situace není úplně jednoduchá. Ale i v rámci toho jsme si vedli velmi dobře. Příchodem nových partnerů Michala Hinka a Tomáše Ščerby a dalších kolegů jsme se významně rozrostli. Momentálně pak máme nejvíc partnerů a také největší a nejrobustnější složení v naší historii. Tedy za těch necelých 20 let, co působí DLA Piper na českém trhu. Reflektuje to strukturu našich klientů i nabídku našich služeb.

Jak vy, Tomáši a Michale, hodnotíte jako noví partneři svůj skoro už první rok v DLA Piper?

Tomáš Ščerba: Naprosto fantasticky, atmosféra je tady kolaborativní a přátelská. Myslím, že tu nepracujeme rádi jen my, jako partneři, ale i naši kolegové. Jsme velmi motivováni a jsou před námi velké výzvy. Za mě je to jedno z top pracovišť, na nichž jsem kdy působil. 

Michal Hink: Kancelář má tu správnou velikost. Víme o sobě, spolupracujeme a fungujeme jako tým, nejen v práci. 

Tedy nejste továrna, kde by jeden neznal druhého, ale zároveň jste dost velcí na to, abyste byli schopni odbavit jakoukoliv práci?

Miroslav Dubovský: Přesně tak. 

Vy jste se, Michale, vrátil do advokacie z pozice šéfa právního oddělení investičního týmu Heimstaden. Bylo obtížné vás k návratu přesvědčit?

Michal Hink: Pořád vlastně dělám stejný typ práce, jen pod jinou hlavičkou. Lidé mi ale skutečně občas říkají, že jsem se vrátil do advokacie, já to tak ale úplně nevnímám. I na druhé straně jsem se naplno věnoval transakcím a nemovitostem, jen v jiném dresu a z jiného úhlu pohledu, což mi upřímně dalo úplně jiný náhled na to, co teď dělám. 

Když zůstanu u té sportovní terminologie, co teď tedy hrajete? Můžete nám prozradit, na čem konkrétněji pracujete?

Miroslav Dubovský: V poslední době se nám daří pracovat pro řadu klientů nejen na lokálním trhu, ale i na transakcích v zahraničí. Těžiště naší práce pak spočívá v práci pro zahraniční klienty na transakcích tady v České republice a pak pro velké firmy se sídlem v ČR s přesahy do zahraničí. V poslední době jsme například pracovali na velké transakci ve zbrojním průmyslu. V médiích už se objevila, ale já ji ještě nemohu blíže komentovat. Rovněž jsme realizovali transakce v oblasti kritické infrastruktury a energetiky, jedna z nich pak byla pro lucemburský investiční fond. Věnujeme se výrazně také fintechu a technologiím, i to je pro nás důležitá oblast, jak z hlediska akvizic, tak regulatoriky. Tam se velmi dobře prolínáme s Tomášem a s jeho expertízou. V tomto sektoru, který se bude do budoucna rozvíjet ještě mnohem více, máme myslím unikátní přidanou hodnotu, protože jak transakční práci, tak regulatorice a celému tomu prostředí rozumíme velmi dobře. 

Tomáš Ščerba: Právě v tom těžíme i z té kooperativní atmosféry, která u nás celosvětově je. Jsme organizovaní nejen přes právní odbornosti ale i sektorově. Bleskurychle jsme schopni z networku získat zahraniční úhel pohledu i zkušenost. Naše síť pak dokáže díky své robustnosti a také tím, kolik dělá věcí, generovat různé statistiky zpracováním big data z našeho poradenství a máme tak unikátní povědomí o trhu. Třeba jen oblasti kybernetické bezpečnosti se v DLA Piper věnuje 250 právníků na plný úvazek. Přes 300 lidí nedělá nic jiného než umělou inteligenci. Jiných 250 kolegů se zase věnuje výlučně globálním outsourcingovým smlouvám. Je to zkrátka obrovský a unikátní mozkový trust. V jiných firmách v tomto prostě není. 

Michal Hink: DLA Piper je absolutní světová špička, hodně lidí si to ale zejména tady v Praze neuvědomuje a náš silný brand nevidí. Já jsem ho měl možnost vnímat i z druhé strany, v pozici klienta, což pro mě bylo jedním z klíčových momentů ve chvíli, kdy jsem uvažoval s kým pokračovat ve své praxi dál. Chtěl jsem být součástí špičkového globálního Real Estate týmu DLA Piper, který byl nedávno rankován i jako band 1 v Chambers Global v rámci globálního trhu. A to samo o sobě něco říká o naší kvalitě. 

Značku DLA Piper v Praze jste myslím velmi posílili právě novými příchody. Jak s ní budete pracovat dál?

Miroslav Dubovský: Na trhu jsme dlouho, ale možná jsme nebyli tak vidět a tak intenzivně jsme nekomunikovali. Náš růst ale trh zaznamenal a rovněž jsme změnili naši komunikační strategii. Věřím, že už všichni zaznamenali, že jsme tady. A že jako DLA Piper víme, proč v Praze a v regionu CEE jsme a co tady chceme dělat a že na rozdíl od některých jiných tady chceme zůstat. Všechno to odpovídá i naší hlavní strategii: být globálním business poradcem společnostem všude po světě.

Tomáš Ščerba: Odpovím i tím, proč jsem se rozhodl změnit značku já. DLA Piper dělá ve světě, ale i v Evropě, největší objem transakcí, včetně technologických. A je technologicky zaměřená. K právu ICT mám od studií velmi blízko, byl jsem i prvním dizertantem profesora Radima Polčáka. A DLA má ve svých genech být perfektní technologickou advokátní kanceláří. Ve srovnání s ostatními globálními kancelářemi nejvíce investuje do technologií a do práce s nimi, má největší objem různých AI nástrojů. I Financial Times nás opakovaně oceňuje jako nejinovativnější právní firmu. To jsou naprosté důkazy toho, že lepší technologická advokátní kancelář na trhu není. 

O inovacích v DLA jsme se bavili i v našich předešlých rozhovorech, vaše kancelář těží rovněž ze spolupráce s legendárním profesorem Richardem Susskindem. Co se v tomto u vás děje nového?

Tomáš Ščerba: Legal tech využíváme jak interně, tak jej nabízíme externě klientům. Například náš produkt Aiscension umožňuje při nasazení ve středních i velkých korporacích díky unikátními algoritmu analyzovat, zda ve společnosti dochází k úplatkářskému jednání. Jiný náš produkt se věnuje zaoceánskému předávání osobních dat a jsme jediná advokátní kancelář, která dostala od Evropské komise pověření certifikovat související GDPR procesy. Platforma Kira zase dokáže analyzovat velké množství smluv a vyhodnocovat je. Klienti vidí, že jim díky těmto nástrojům dokážeme nabídnout přidanou hodnotu, práce je rychlejší. 

Miroslav Dubovský: A vedle IT nástrojů vyvíjíme i další produkty s cílem poskytnout klientům přidanou hodnotu. Jako první jsme založili speciální oddělení poskytující na transakcích business advisory včetně oceňování. Jiná naše skupina pak pomáhá například s globální implementací projektů našich klientů napříč jurisdikcemi, tj. poskytujeme velice sofistikovaný projekt management napříč jurisdikcemi. Trh právních služeb se globálně mění, klienti chtějí něco jiného, stále tak máme inovativní komisi v čele s profesorem Richardem Susskindem. Našim cílem je nejen rozvíjet existující, ale i inovovat naše interní procesy a rovněž pak vytvářet nové produkty pro naše klienty. Vedle M&A, litigací a bankovního poradenství jsme vždy poskytovali i poradenství v nemovitostech. Ale s Michalovým příchodem jsme se intenzivně pustili do build-to-rent oblasti, což tady myslím jiná advokátní kancelář nedělá a kde i díky němu máme unikátní know how.

Michal Hink: V Real Estate je momentálně aktivních řada sektorů, například logistika, industriál, běžící transakce v retailu, ale hlavně rezidenční projekty. Jedním z nejvíce se rozvíjejících sektorů je výstavba nájemního bydlení. Developeři donedávna neuměli takovéto projekty nadesignovat investorům na míru, teď se to ale mění a v posledních dvou letech vidíme, jak se řada z nich rozbíhá a dokonce již některé projekty jsou ve fázi dokončení a úspěšně fungují na trhu. Mým cílem je věnovat se kromě transakční práce i edukaci trhu právě v build-to-rent oblasti a to i vzhledem k mé předešlé zkušenosti. Častěji tak vystupuji na konferencích a dalších odborných akcích, účastním se vysloveně byznysových setkání. Vidíme v tom potenciál, nejen v České republice, ale celkově v CEE a širším evropském kontextu. Máme totiž možnost porovnávat naše zkušenosti s kolegy ze Spojeného království, kde je trh o nějakých 10 až 15 let před námi. Nemusíme přeci dělat stejné chyby. 

Miroslav Dubovský: Když se tedy ještě vrátím k tomu množství informací a analýz, které z našich big data v rámci DLA vytváříme a o kterých mluvil Tomáš, tak ty jsou běžně přístupné na našem intranetu. Každý si je může prostudovat, nasdílet s klienty a případně se i zúčastnit interních školení a seminářů včetně školení jeden na jednoho v kterékoliv oblasti svého zájmu tak, aby věděl o nejnovějších trendech a mohl klientům poskytnout právní poradenství, a to i ve vztahu k nejnovějších trendům na daném trhu. To je podle mě unikátní a odlišující nás od konkurence. 

Michal Hink: V DLA máte velikou škálu možností a vyberete si, co vám vyhovuje a vždy najdete co vy či klient potřebujete. 

Celý rozhovor si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 2/2024.

Snímek Obrazovky 2024 03 27 V 11.08.53
Předchozí

Klesl počet firem, kteří reagují na zájem lidí

Průzkum: 40 % Čechů je pro daň na tichá vína

Další