Kolik vydělávají koncipienti? A s kým Arrows spolupracuje na Ukrajině?

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Tiskové konference advokátních kanceláří jsou poměrně nezvyklé a také nevděčné, Arrows se to ale podařilo i během jednoho z nejteplejších červencových dnů. Poptávka právnických firem po nových lidech stále trvá, krize, nekrize. A zdá se, že mzda i začínajícího advokátního koncipienta v Praze se už obvykle pohybuje kolem 35 tisíc korun.

Letošní tiskové konference advokátních kanceláří bychom hravě spočítali na prstech jedné ruky, a ani v předešlých letech nebyly hojnější. Kancelář Havel & Partners tak plánovala koncem června uspořádat novinářské setkání na téma Spojení ochrany duševního vlastnictví, a to ve spolupráci s IT firmou Artinii, na níž chtěla představit rovněž svůj nový produkt Certoo. Nakonec ale tiskovku z organizačních důvodů přesunula na jiný termín, který ještě nebyl stanoven. Na druhou polovinu července a na polovinu týdne, kdy teploty nemilosrdně atakovaly rekordy, pak sezvala novináře kancelář Arrows, aby představila svůj nový projekt Integrační program Ukrajina. A tato akce ukázala – pro některé až překvapivě – že pozornost médií i ze strany advokacie vzbudit lze.

Arrows využívá v nově spuštěném projektu rovněž své napojení na legislativní prostředí (jeden z jejích partnerů Pavel Staněk je zároveň poslancem za ODS a už na jaře inicioval v Poslanecké sněmovně konání souvisejícího kulatého stolu), stejně jako dobré byznysové kontakty. Jde tak vlastně o ideální propojení charity a podnikání, ze které mohou všichni těžit. Logické je tak rovněž zapojení Hospodářské komory ČR, jejíž viceprezident Radek Jakubský na tiskové konferenci mluvil mimo jiné o tom, že části Ukrajiny se již nyní obnovují. Jde tak o podnikatelskou příležitost pro české firmy, které tak zároveň mohou pomoci správné věci. A právní a obecně poradenskou jim nyní nabízí právě Arrows. Ta angažovala i ukrajinskou právničku  a uprchlici před válkou Anastasii Dzhygolu, která celý projekt, na němž mimochodem spolupracují  i ukrajinská advokátní kancelář Selepey, Volkovetsky & Partners, ukrajinské právní tržiště Advokat narodu nebo černomořská kancelář InterLegal, koordinuje. 

I přes léto pak pokračuje poptávka advokátních kanceláří po nových lidech. Například menší  a stále ještě nová právní firma coLegal teď hledá koncipientku či koncipienta, jimž přímo v inzerátu nabízí přibližnou mzdu 35 až 50 tisíc korun a výkonností bonusy. S částkou 35 tisíc korun jako „počáteční“ odměnou pro koncipienty se lze v inzerátech setkat stále častěji a minimálně v Praze tak patrně jde o nový standard. Odráží i dlouhodobější trendy, kdy „platy“ začínajících právníků ve velké advokacii téměř kopírují hodnoty průměrné mzdy.

Zaujmout je tak nutné případné nové kolegy i jinak. Například takto láká na Linked-Inu HR ředitel Havel & Partners Daniel Soukup: „800 transakcí za 800.000.000.000. Kam by směřovaly mé kroky, kdybych se chtěl jako začínající koncipient zaměřit na M&A? Jako MAXIMIZER® (jeden z mých TOP5 talentů dle Gallup®) bych chtěl dělat pro ty nejlepší. Šel bych tedy jednoznačně za lidmi, kteří v této oblasti něčeho dosáhli a se kterými bych mohl každý rok pracovat na desítkách transakcí napříč různě velkými firmami a všemi významnými podnikatelskými sektory. Chtěl bych pozorovat jak Václav Audes se svým stoickým klidem vede komplikovaná vyjednávání. Uvítal bych také každodenní ranní „energy“ mentoring od Jan Koval a s Petr Dohnal bych se rád ponořil do oblasti distreesed investic. Tito tři chlapíci, kteří milují lyže a kolo a mluví celkem asi 8 cizími jazyky, tvoří společně s dalšími advokáty a koncipienty jádro nejúspěšnějšího M&A týmu. Aktuálně k sobě hledají koncipienty, kteří jim pomohou v následujících letech zrealizovat dalších 800 transakcí za dalších více než 800.000.000.000 Kč. Pokud bych chtěl M&A dělat, nenechal bych si takovou příležitost ujít. A CO VY?“

Předchozí

Arrows spouští Integrační program Ukrajina

Peugeot 5008: Ve službách francouzského prezidenta

Další