Konec úlev. Podnikatelům v Jičíně stoupne daň

|

Podnikatelům a části lidí v Jičíně od roku 2025 stoupne daň z nemovitostí. Zastupitelé města zrušili vyhlášku, která jim přiznávala úlevu. Učinili tak proto, že novela zákona o dani z nemovitých věcí platná od 1. ledna 2025 již úlevu nepřipouští. Město tím vyhoví zákonu. Změna bude pro poplatníky například u rodinného domu nebo bytu znamenat zvýšení daně z nemovitostí o stokoruny.

Zastupitelé zrušili obecně závaznou vyhlášku z roku 2021, která nižší koeficienty pro výpočet daně zavedla. Pro zrušení vyhlášky hlasovalo všech 19 přítomných zastupitelů, řekl mluvčí radnice Jan Jireš.

U staveb pro podnikání, pro rodinnou rekreaci a u samostatných garáží je dosud v Jičíně sazba daně snížená o 25 procent. U nemovitostí v okrajových čtvrtích, například Hubálov, Popovice, Robousy či Moravčice, je sazba rozhodnutím města snížená na polovinu. Snížení sazby již od roku 2025 nebude možné a pro nemovitosti v Jičíně bude bez výjimky platit koeficient daný zákonem.

Daň z nemovitostí je příjmem obcí a měst. Loni Jičín na dani z nemovitosti získal 14,2 milionu korun. Pro letošní rok by mělo město z daně z nemovitosti získat asi 23,6 milionu korun. Zvýšený příjem vyplývá z vládního konsolidačního balíčku, který daň z nemovitostí zvedl v průměru o 1,8 násobek.

Předchozí

Dostupný advokát vyrostl o 16 procent, má kancelář v Brně a chystá další novinky

Důsledek digitalizace: V Česku zanikne 300 tisíc pracovních míst

Další