Koruna po snížení sazby zpevnila

|

Koruna po čtvrtečním očekávaném snížení základní úrokové sazby a nové makroekonomické prognóze České národní banky (ČNB) posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru se dostala těsně pod hranici 25 korun, když oproti předchozímu závěru zpevnila o 16 haléřů na 24,99 Kč/EUR. K dolaru si polepšila o desetník a okolo 17:00 se obchodovala v kurzu 23,39 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Bankovní rada centrální banky snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta. Sazba se tak dostala na nejnižší úroveň od začátku května 2022. Další snižování sazeb bude ale už podle analytiků pravděpodobně pozvolnější.

Česká národní banka také zlepšila výhled vývoje tuzemské ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ní letos vzroste o 1,4 procenta, zatímco únorová prognóza ČNB čekala růst 0,6 procenta. Odhad letošní inflace centrální banka snížila na 2,3 procenta z únorových 2,6 procenta.

ČNB v nové prognóze změnila i odhad letošního průměrného kurzu koruny k euru – očekává ho na úrovni 25,10 Kč za euro, zatímco v únoru to bylo 24,60 Kč/EUR.

Předchozí

Petr Angyalossy se účastnil konference pořádané Soudním dvorem Evropské unie

Sněmovna podpořila dvoustupňová kárná řízení

Další