Koruna stagnuje k euru a oslabila vůči dolaru

|

Koruna v závěru pracovního týdne stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru. V pátek kolem 17:00 se obchodovala za 25,30 Kč/EUR a za 23,38 Kč/USD. Vůči jednotné evropské měně v porovnání se čtvrtkem ztratila haléř a k americké měně si pohoršila o 11 haléřů. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

„Česká koruna se stále drží ve svém širším pásmu kolem 25,30 Kč/EUR. Z těchto úrovní ji nedokázaly vychýlit ani dnešní makrozprávy – maloobchodní tržby za únor,“ uvedl v pátek analytik společnosti Purple Trading Jaroslav Tupý.

Tržby v českém maloobchodě v únoru třetí měsíc v řadě meziročně stouply. Růst ale zpomalil na 1,6 procenta, zatímco v lednu podle revidovaných údajů činil 3,2 procenta. Podle Tupého byl meziroční nárůst maloobchodních prodejů sice příznivý, ale ukazuje, že oživení spotřeby domácností vzhledem k zakořeněnému proinflačnímu očekávání spotřebitelů bude opravdu jen pozvolné, míní.

Také podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové našla koruna v posledních týdnech dočasnou rovnováhu poblíž hladiny 25,30 Kč/EUR. Podotkla, že z této rovnováhy by ji dostala jen nějaká zásadní zpráva z domácí ekonomiky nebo ze zahraničí. „Investoři nyní mají v hlavách to, že Česká národní banka bude dál snižovat úrokové sazby tempem po 50 bazických bodech na jednotlivých zasedáních. Přesně to potvrdil nedávno zveřejněný zápis z posledního zasedání České národní banky. To dává koruně prostor pro stagnaci i v dalších dnech,“ dodala.

Předchozí

Kde se nejlépe podniká v Královéhradeckém kraji?

Festival Jeden svět uvede filmy s lidskoprávní tematikou

Další