Krausová o čipech v mozku, Porkert v DLA a Cena Arnošta Lustiga

|

Ocenění Deloitte Legal Disruptor Awards zná své letošní vítěze. A i když jsou právníci odsouzeni k inovacím a je to dobře, jak říkal při slavnostním předávání cen vedoucí partner zmíněné kanceláře Martin Bohuslav, je inovativní myšlení a inovativní myšlení, jak znovu ukázala jedna z oceněných, vědkyně Alžběta Krausová. Advokátní kanceláře dál hlásí personální posily, nejnověji například Matzner Legal nástup advokáta Viléma Štekla, k významným přesunům ale v poslední době dochází i v oblasti právního business developmentu a marketingu. Do DLA Piper tak nastoupil Lukáš Porkert, jenž nedávno po dlouhých letech odešel z Dentons. Císař Češka Smutný pak tradičně podpořili Cenu Arnošta Lustiga.

Když právníci mluví o technologiích a jejich právních souvislostech, nejčastěji přijdou na přetřes třeba samořiditelná auta a nehody, které způsobí. Přemýšlet je ale nutné ještě nad zásadnějšími věcmi. Podle Alžběty Krausové, která působí v Ústavu státu a práva Akademie věd ČR a tento týden se stala jednou z právních distuptorek roku, stojí před právníky například otázky ohledně propojování technologií a lidských těl. Krausová hovořila o tom, že pomocí čipů v mozku by se do budoucna mohl prokazovat skutečný úmysl člověka. Tedy, zda například opravdu chtěl uzavřít určitou smlouvu, nebo zda se závadného jednání dopustil úmyslně a jde tak o trestný čin. Trochu strašidelné, ale možná je to blíž, než se zdá.

Do kanceláře DLA Piper pozice Senior Marketing & Business Development Manager v oblasti CEE nastoupil Lukáš Porkert, který strávil skoro devět let na podobném místě v Dentons a ještě dříve zhruba poloviční dobu v Salans. Novou posilu nedávno  přijala také kancelář Wolf Theiss, kde na pozici Business Development & Marketing Manager působí Jana Chamrová, která je rovněž předsedkyní Česko-korejské společnosti. A také Taylor Wessing, kde je novou PR manažerkou Denisa Zedníková.

„Cena Arnošta Lustiga se stala cenou skoro nemožnou. Tak, jak se vykrystalizovaly ony kvality, tedy odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost, vyvstala otázka, kdo v dnešní době může v těchto hodnotách a heroických vlastnostech obstát. Nechtěli jsme ale její udělování vzdát. A jsem rád, že se nám podařilo najít dalšího mladého, aktivního a současného laureáta v Šimonu Pánkovi. Považuji jej za mimořádně skvělou volbu nejen s přihlédnutím k aktuální situaci ve světě,“ uvedl president Česko-izraelské smíšené obchodní komory a společník kancelář Císař Češka Smutný Pavel Smutný, který je jedním z iniciátorů založení tohoto ocenění.  

„Jsou to hodnoty, které tu vždy byly, jsou a budou. Člověk by se měl chovat odvážně, když narazí na situaci, která odvahu vyžaduje. Může to znamenat nemlčet, když se kolem dějí věci, které nejsou správně, netolerovat lži, korupci nebo manipulaci. Měl by být statečný, když je pod nějakým tlakem. Lidskost můžeme každý projevit stokrát za den, to nejmenší je zajímat se o osud slabších. Na spoustu nespravedlností pak člověk naráží v běžném životě, a může mít odvahu se postavit a říct, že tohle není fér, není to správně. Může jít o cokoliv, o ústrk ve škole, předbíhání ve frontě či protežování kolegy nebo kolegyně. Nechtěl bych ale vyhlašovat nějaké velké morální kázaní, toto je věc každého člověka, aby se znovu a znovu rozhodoval, jak se zachová. I malý posun, který naplní tyto čtyři hodnoty, může ve společnosti znamenat hodně. Čím víc z nás sebere odvahu a zachová se statečně, tím víc to bude vidět,“ říká pak Šimon Pánek.

„Šimon Pánek byl v roce 1989 jedním ze studentských představitelů Sametové revoluce. Už rok předtím ale organizoval, spolu s Jaromírem Štětinou, humanitární pomoc pro oběti zemětřesení v Arménii. Na tuto činnost navázal v roce 1992 založením humanitární a lidskoprávní organizace, z níž se později vyvinul Člověk v tísni. Ten dnes patří k největším organizacím tohoto typu v Evropě. Šimon Pánek také působil v Kanceláři prezidenta republiky za úřadování Václava Havla a věnoval se filmové produkci. Za své aktivity získal již mnoho ocenění, kromě Ceny Arnošta Lustiga také Medaili Za zásluhy III. stupně, cenu Evropan roku nebo Stříbrnou medaili předsedy senátu,“ připomínají organizátoři.

Předchozí

Boháč: Konec memorování, i toho chci na fakultě dosáhnout

White & Case pomohla CTP s akvizicí 7R

Další