Křesťanová je novou místopředsedkyní Ústavního soudu

|

Místopředsedkyní Ústavního soudu (ÚS) se po Vojtěchu Šimíčkovi stala Veronika Křesťanová (55). Prezident Petr Pavel ji jmenoval v úterý společně s novými soudci Jiřím Přibáněm a Tomášem Langáškem, jejichž nominaci minulý týden schválil Senát. Na webu o tom informoval odbor komunikace Kanceláře prezidenta republiky.

Šimíčkovo funkční období skončilo 12. června. Křesťanovou jmenoval Pavel ústavní soudkyní loni v srpnu. Právník a sociolog Přibáň a Langášek z Nejvyššího správního soudu v týmu ústavních soudců nahradí právě Šimíčka a Tomáše Lichovníka.

Křesťanová je držitelkou ocenění Právník roku v oboru duševního vlastnictví. Od roku 2010 byla soudkyní Městského soudu v Praze, následně i jeho místopředsedkyní. Předtím dlouhodobě pracovala v advokacii, zkušenosti má z akademické sféry. Specializovala se i na mediální právo či právo ochrany osobnosti. Byla členkou expertní komise pro tvorbu nového autorského zákona. Působila i jako rozhodce u rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře.

Přibáň absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, je profesorem práva na univerzitě ve velšském Cardiffu, kde také vede právně-sociologické Centrum pro právo a společnost. V minulosti byl mimo jiné hostujícím profesorem nebo vědeckým pracovníkem na Evropském univerzitním institutu ve Florencii, na pražské pobočce New York University či Kalifornské univerzitě v Berkeley. Podle médií v roce 2013 odmítl nabídku na pozici ústavního soudce od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana.

Langášek je soudcem Nejvyššího správního soudu od března 2013, byl dosud předsedou volebního a kárného senátu pro soudce. Je též absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Působil v Kanceláři veřejného ochránce práv, byl členem Výboru pro zabránění mučení a jinému nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestání při Radě vlády pro lidská práva.

Předchozí

Předseda NS Petr Angyalossy se zúčastnil setkání s dalšími evropskými předsedy

KKCG vydá dluhopisy za pět miliard korun

Další