Legislativní rada vlády vrátila zákon o kybernetické bezpečnosti

|

Legislativní rada vlády vrátila Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) k přepracování návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Důvodem je množství připomínek ke znění zákona. Zákon má do českého práva zavést evropskou bezpečnostní směrnici NIS2 a vedle toho zavádí i mechanismus prověřování bezpečnosti dodavatelského řetězce. Vyplývá to z vyjádření NÚKIB a legislativní rady.

„Legislativní rada vlády nám dala na svém jednání ve čtvrtek 4. dubna několik cenných podnětů a připomínek k návrhu nového Zákona o kybernetické bezpečnosti. Jde o přirozenou součást legislativního procesu, stejně jako oznámené přerušení projednávání. Nejedná se tedy o nic výjimečného, s čím bychom nepočítali. Zákon se tedy nevrací na začátek, naopak překonal další metu a my již intenzivně zapracováváme veškeré připomínky,“ uvedl NÚKIB.

Podle odborného serveru Lupa.cz má až na pět výjimek prakticky všech 74 paragrafů zákona označené části k úpravám. Vládní právníci materiálu vyčítají, že je s právem Evropské unie slučitelný jen částečně. Nelíbí se jim také široké pravomoci, které by úřad získal a které se mají specifikovat až v následných prováděcích předpisech vydaných NÚKIB. Vadí také to, že by o případném zákazu dodavatelských firem rozhodoval jen úřad a nikoliv vláda. Chybí rovněž analýza finančních dopadů zákona. Rada tak zopakovala některé z připomínek, které se objevily už v meziresortním řízení a úřad je nakonec neakceptoval.

Česko musí zákon přijmout do 17. října, jinak mu hrozí od EU sankce. NÚKIB již avizoval, že se termín zřejmě dodržet nepodaří a zákon bude platit až od příštího roku.

Předchozí

Nezaměstnanost v ČR klesla

Od 1. dubna platí změny v povinném ručení

Další