Máme zůstat v Rusku? A máme radit Rusům? I to teď řeší advokáti

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Strašlivá válka na Ukrajině dopadá také na advokacii. Mnohé v Česku působící právní firmy se snaží aktivně pomáhat a také vydávají manuály směřující nejen k běžencům. Pozadu nezůstává ani Česká advokátní komora. Mezinárodní právní sítě pak také řeší, co mají dělat se svými ruskými kancelářemi a naopak hledají zázemí pro své ukrajinské partnery. A větší i menší právní firmy si lámou hlavu nad tím, zda mají pracovat pro ruské klienty, nebo zda je vhodné uplatňovat při nabídce a poptávce právních služeb kolektivní vinu. 

Jednoznačné odpovědi na tyto otázky u mnoha právních firem přitom zatím neexistují. Například kancelář CEE Attorneys už ale přestala pracovat pro Lukoil. „Během více jak šesti let jsme si s řadou jejích pracovníků vytvořili nadstandardní vztahy, profesionální i přátelské. Věříme, že tyto vztahy nebudou naším krokem narušeny, a to bez ohledu na to, zda jde o Čechy, Ukrajince či Rusy. Nemůžeme však být slepí k ruské agresi na Ukrajině. K utrpení, kterému jsou zcela zbytečně vystaveny milióny lidí včetně kolegů advokátů z naší partnerské kanceláře v Kyjevě. Považujeme proto za nezbytné nejen aktivně pomáhat potřebným, ale také přestat spolupracovat či podporovat jakékoli ruské subjekty s přímými i nepřímými vazbami na vedení Ruské federace či přímo prezidenta Putina,“ oznámil na sociálních sítích partner kanceláře Zdeněk Tomíček. 

Česká advokátní komora spustila rozsáhlé aktivity pod heslem Help Ukraine. Vede už dosti obsáhlý seznam advokátů, kteří nabízejí Ukrajincům své služby pro bono, a také transparentní účet Advokáti Ukrajině. Prostřednictvím svého Advokátního deníku zveřejnila například Desatero pro ukrajinské občany, kteří chtějí do ČR a Podrobné informace pro ukrajinské občany týkající se vstupu a pobytu v ČR. Prvně zmíněný materiál je dostupný rovněž v ukrajinštině, druhý by měl být brzy také.

„Situace na Ukrajině otřásla většinou z nás. Dá se očekávat, že přinese nejen spoustu složitých životy ohrožujících situací, ale také specifických a často úplně nových právních problémů. ČAK vnímá jako svou povinnost zajistit, aby na ně byla česká advokacie připravena a byla schopná účinné pomoci,“ uvedlo ve své související výzvě představenstvo České advokátní komory. Komora pak aktivně řeší i související nejasnosti kolem advokátních úschov, například u Sberbank.

Kanceláře se také snaží zpřehledňovat nejasné situace i individuálně. „Skutečnost, že zaměstnanec obdržel povolávací rozkaz z jiného státu nemá podle nás z pohledu zaměstnavatele na pracovněprávní vztah žádný dopad. Zaměstnanec není ani povinen zaměstnavateli tuto skutečnost sdělovat. Pokud se zaměstnanec rozhodne v práci na území ČR pokračovat, nic tomu zpravidla z pohledu českého práva bránit nebude. Jen si musí pohlídat, aby měl stále platné pracovní a pobytové oprávnění,“ uvedla například advokátka KPMG Legal Romana Szutanyi.

„Ukrajinští občané mohou i nadále pobývat v ČR na základě platného pobytového oprávnění. Platné pobytové oprávnění zůstává v platnosti i v případě doručení ukrajinského povolávacího rozkazu (dotyčný z pohledu českého práva může zůstat v ČR, ale mohou mu hrozit sankce podle ukrajinského práva). Ukrajinští občané bez platného pobytového oprávnění se dle vyjádření Ministerstva vnitra mají obracet na Policii ČR k vyřízení speciálního dlouhodobého víza,“ dočteme se pak v e-mailu, který rozeslala kancelář Aegis Law.

Svou třetí roli pak svědomitě plní univerzity, právnické fakulty nabízejí související debaty. Například ta olomoucká uspořádala kulatý stůl Válka na Ukrajině z pohledu mezinárodního práva, na který se můžete podívat rovněž ze záznamu.

„V podmínkách českého trestního řádu není žádná překážka pro stíhání zločinů, ke kterým dochází právě v těchto dnech na Ukrajině. A to i překvapivě zločinu agrese. Mám za to, že Česká republika si to stíhání může dovolit. Jako hrdý, svrchovaný, demokratický právní stát by si to dokonce dovolit měla. Vyslali bychom tak zprávu nejen Rusku, ale celému mezinárodnímu společenství,“ vyzval v debatě Ondřej Svaček.

Předchozí

Začíná třetí UNIque law: Rowani, PRK a tdpA nabídnou studentům další webináře

Co je nového v Unii podnikových právníků?

Další