Mára: Snažíme se posouvat bez dohody na základních principech

|

„Velký problém je technická infrastruktura. Stát není připravený, nedisponuje technickým zařízením. Nemáme lidi, nemáme technologie a snažíme se posouvat dále, aniž bychom měli dohodu alespoň na základních principech,“ uvedl v pořadu Lawyers & Business: FORUM zástupce ředitele Národního centra Stavebnictví 4.0 Michal Mára a připomněl, že lídrem v digitalizaci státu je Estonsko.

„Míří k tomu, že podáte žádost elektronicky a za nějakou dobu vám elektronicky přijde stavební povolení.“ V „české“ digitalizaci jsou pak podle něj velmi daleko Ředitelství silnic a dálnic nebo Správa železnic. „Ty jsou v digitalizaci velikými průkopníky a i v průmyslu by se od nich mohl leckdo učit.“

Neúnosně dlouhé stavební řízení, nepřipravenost státu a jeho úředníků na digitalizaci a další využití technologií ve stavebnictví, chybějící právní úprava dohod mezi státem či municipalitami a developery ohledně výstavby nebo zkvalitňování infrastruktury, stejně jako nedostatek stavebních materiálů a také odborníků, kteří se inovacím ve stavebnictví věnují. To jsou hlavní problémy v Real Estate a obecně ve stavebnictví, jak se shodli účastníci nového vydání pořadu Lawyers & Business: FORUM Kde budeme bydlet? Výzvy pro Real Estate, který najdete na našich webových stránkách.

Diskuse se zúčastnili Jakub Adam a Karol Laco z advokátní kanceláře Taylor Wessing, která byla rovněž partnerem natáčení, Michal Čeřovský, spoluzakladatel společnosti Sharry, jež se věnuje chytrým stavbám, Michal Mára, zástupce ředitele Národního centra Stavebnictví 4.0, které nabízí platformu pro diskusi o budoucnosti stavebnictví a připravuje návrhy na možná zlepšení a modernizaci, a Ondřej Prokop, předseda pražského hnutí ANO a pražský zastupitel.

Předchozí

Peugeot 5008: samé dobré zprávy

Matzner: Kdy nás může policie odposlouchávat?

Další