Matzner: Spádové nemocnice už neexistují, pacienti si mohou vybírat

|

Nemocnici si můžeme vybrat podle svého uvážení, jejich spádovost už totiž pacienty nezavazuje. Nemusíme do nemocnice v obvodu bydlišti, nic takového ale neexistuje a neplatí, upozorňuje v dalším dílu pořadu Matzner advokát Jiří Matzner. Jasná jsou i pravidla týkající se dětských pacientů a jejich doprovodu.

Pokud jde o urgentní záležitost, nemocnice nesmí péči odmítnout, a to ani tehdy, pokud bychom neměli sjednané zdravotní pojištění. „Nemocnice nás musí přijmout, nemá možnost volby,“ říká Jiří Matzner. Logické ale je, že například praktičtí lékaři posílají pacienty do nemocnic nejbližších jejich bydlišti.

Dětské pacienty pak mohou doprovázet jejich zákonní zástupce, jde dokonce o právo, které mají jak děti, tak právě jejich zákonní zástupci. Může být ale limitované například kapacitou nemocnice, proti čemuž v tu chvíli fakticky neexistuje obrany. 

Podle Matznera je to podobná situace, jako kdybychom se při požáru hádali s hasičem, zda má stříkat vodu zleva, nebo zprava. Pokud ale jde o dopředu plánovaný zákrok, zákonný zástupce může pro dítě hledat takovou nemocnici, která jejich požadavkům vyhoví.

„Vztah nemám s konkrétním lékařem, ale se zdravotnickým zařízením,“ upozorňuje rovněž Matzner. Důležité je to i pro následnou odpovědnost a pro možnosti případné obrany. Pokud bych nebyl v nemocnici spokojen, nebo by tam bohužel došlo k poškození zdraví, hnát k odpovědnosti bychom měli zdravotnické zařízení, upozorňuje tak Jiří Matzner.

Náš region TV, Lawyers & Business a advokátní kancelář Matzner Legal uvádějí novou partnerskou právně-osvětovou sérii pořadů Matzner. Právě advokát Jiří Matzner, zakladatel zmíněné právní firmy, v jednotlivých dílech rozebírá aktuální právní témata, která se mohou týkat každého z nás, a to v jejich širších souvislostech. Pořad moderuje Jan Januš, šéfredaktor časopisů Lawyers & Business a Mladý svět.

Předchozí

Zprávy o udržitelnosti bude muset zveřejňovat čtyřnásobně víc firem

Schönherr má dva nové advokáty

Další