Mavericks: Esport přináší příležitosti i advokátům, začíná to být velký byznys

|

V advokátní kanceláři Mavericks Legal mají slabost pro esport a gaming, a proto vytvořili tým se specializací právě na tuto oblast. Během posledních let nasbírali bohaté zkušenosti například s vyjednáváním smluv o investování do technologií využívaných v gamingu, uzavíráním smluv s publishery herních titulů, nastavováním smluv mezi esportovými týmy a hráči, zakládáním esportových organizací, ochranou duševního vlastnictví herních firem, ochranou osobních údajů nebo registrací ochranné známky pro počítačovou hru či gamingový start-up. Byznysový potenciál videoherního průmyslu jsme probrali s partnerem kanceláře Jaroslavem Menčíkem.

Jak velký je v současnosti právní trh spojený s esportem? Mám pocit, že v České republice se této oblasti moc kanceláří zatím nevěnuje… Jak je to třeba ve světě? Kdo je vaše konkurence?

Máte pravdu, že esport zatím zůstává mimo pozornost většiny advokátních kanceláří, které se zaměřují spíše na tradiční ekonomická odvětví. Koneckonců esport je poměrně mladou oblastí, do které je přísun peněz pozvolný spolu s rostoucí popularitou, alespoň u nás v ČR. Ne všechny herní týmy nebo esportové organizace si mohly a mohou od počátku dovolit specializovanou právní podporu. Řadu záležitostí, které by v běžném korporátním světě byly řešeny právníky, si jednotlivé organizace často vyřizují samy „na koleně“.

Na druhou stranu však v poslední době zaznamenáváme výraznou profesionalizaci domácí esportové scény, s níž jde ruku v ruce i zvýšená poptávka po právnících, kteří se ve světě esportu orientují a dokážou rychle a efektivně vyřešit specifické situace, jako je vstup investora do esportového týmu, uzavírání hráčských kontraktů nebo třeba vyjednávání s partnery a sponzory.

Zatímco na Západě už běžně působí právní firmy specializující se na oblast gamingu a esportu, v našich končinách se jedná spíše o výjimky a konkurence není velká. V tomto ohledu jednoznačně vnímáme esport jako příležitost, a naším cílem proto je stát se lídrem v poskytování odborných právních služeb v tomto segmentu. 

Jak jste se vy sami právě k této specializaci dostali?
Vlastně přirozeným vývojem. Naše advokátní kancelář Mavericks se od založení zaměřuje na nové technologie, inovace a start-upy. V rámci tohoto našeho zaměření jsme se čím dál častěji dostávali k zajímavým projektům ze světa videoher a gamingu, ať už to byla práce pro investory do těchto odvětví, české herní vývojáře nebo technologické start-upy vyvíjející unikátní softwarové produkty například v oblasti sázení na esportová utkání nebo výživových doplňků pro hráče. Odtud už to byl jen krůček k práci pro samotné esportové organizace, pro které jsme řešili například zakládání organizace, smlouvy s hráči, ochranu osobních údajů a další záležitosti. 

Celý rozhovor si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 12/2021. V elektronické verzi jej můžete zakoupit na Alza.cz.

Předchozí

Barometr platební morálky 2021: Východní Evropa zatím odolává lépe než Západ

Pečenka: Nový stavební zákon – co se povedlo a co méně

Další