Město pro byznys: Kde se v Praze nejlépe podniká

|

Vítězem 17. ročníku výzkumu Město pro byznys se v hlavním městě stala Praha 22. Radnice uspěla v obou kategoriích podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Na druhém místě je Praha 1 a třetí Praha 14. Ve Středočeském kraji zvítězila Mladá Boleslav a na druhém a třetím místě jsou Lysá nad Labem a Kralupy nad Vltavou. Za organizátory na setkání Svazu měst a obcí výsledky zveřejnil David Pavlát z agentury Communa. Město pro byznys hodnotí v celé ČR každoročně 205 měst a obcí s rozšířenou působností a pražské radnice. Výzkum zpracovává agentura Datank.

V metropoli anketa hodnotí takzvané velké městské části, kterých je 22 z 57 radnic. Vítěz podle hodnotitelů dosáhl nejlepšího výsledku v tzv. mystery testování fiktivními dotazy podnikatelů. Zohledňovala se kvalita a rychlost odpovědí. Praha 22 uspěla také v kategorii bytů, kdy má nejvyšší počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel, stejně jako nejvyšší počet dokončených bytů ku změně počtu obyvatel. Uspěla i v měřítku počtu úředních hodin.

Praha 1 má nejvíc ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel, a to jak fyzických, tak právnických osob. Vysoké hodnoty dosáhla průměrná plocha dokončených bytů a vysoce nadprůměrný výsledek měla Praha 1 podle hodnotitelů v testu elektronické komunikace.

Bronzová Praha 14 se může pochlubit nadprůměrným počtem živnostníků v přepočtu na počet obyvatel, má nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na 100 firem. Z pohledu podnikatelů dosáhlo skvělé úrovně hodnocení webových stránek městské části, na nichž je v přehledné formě k nalezení vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou, uvedli pořadatelé.

Ve středních Čechách vítězná Mladá Boleslav se může chlubit vysokým podílem firem s více než 250 zaměstnanci na celkovém počtu ekonomických subjektů. Pro podnikatele je dobře dostupná a má v kraji nejvyšší počet dobíječek elektromobilů na 100 firem. Město umí čerpat dotace, jejich podíl na celkových příjmech je v regionu vysoce nadprůměrný, uvedli hodnotitelé, kteří ocenili také nadprůměrný počet úředních hodin a webové stránky města.

Loňský vítěz Lysá nad Labem má nejvyšší podíl investic na výdajích města. Příslibem rozvoje podnikání je nízký index stáří nebo nejvyšší počet dokončených bytů na 1000 obyvatel, uvedli organizátoři. Radnici pochválili za nízký dluh a vysoké výdaje do sportu a bydlení. Třetí Kralupy nad Vltavou bodovaly v přístupu veřejné správy. Uspěly při testu elektronické komunikace prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů. Věnují dostatek peněz zejména do vzdělávání a podnikatelé mohou ocenit relativní dostatek volných pracovních sil, uvedli hodnotitelé.

Analytici agentury Datank, která výsledky na základě veřejných i vlastních údajů zpracovává, hodnotí všechna města a obce s rozšířenou působností za uplynulý rok na základě 30 kritérií rozdělených do dvou oblastí – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Organizátoři hodnotí na 15.000 údajů.

Předchozí

Hledáme Advokátní kanceláře roku, Zákon roku i Legislativní přešlap roku

Spor o miliardy pro České dráhy se vrátí k městskému soudu

Další