Ministerstvo financí odmítlo přidat peníze spravedlnosti

|

Ministerstvo financí odmítlo navýšit rozpočet ministerstvu spravedlnosti, které vládu požádalo o 1,7 miliardy korun navíc pro justici a o 1,2 miliardy korun pro vězeňství. Uvedl to server Česká justice, podle nějž ministerstvo financí v připomínkách napsalo, že požadavek není odůvodněný, že porušuje předchozí dohody a že spravedlnost nedávno sama snížila rozpočtovou položku na potraviny pro vězně, na které nyní žádá další peníze.

Ministerstvo financí, které vede Zbyněk Stanjura (ODS), podle serveru ve vyjádřeních k oběma žádostem úřadu Pavla Blažka (ODS) zdůraznilo, že je neobvyklé, když požadavek na mimořádné navýšení rozpočtu přichází již v květnu. „Ministerstvo spravedlnosti tuto předpokládanou nedostatečnost ani nijak neodůvodňuje, není doložena žádnými výpočty, uvedením skutečného čerpání výdajů, detailními dopady agend zastavování exekucí a podobně,“ citovala Česká justice připomínku Stanjurova úřadu k žádosti o další prostředky na provozní justiční výdaje.

Podle ministerstva financí není zřejmé, proč ministerstvo spravedlnosti o peníze vůbec žádá, když například na odměny exekutorům za ukončování bezvýsledných exekucí získalo minulý podzim do rozpočtu 362 milionů korun, z nichž využilo jen 35 procent.

Stanjurův úřad podle serveru odmítl i požadavek na navýšení prostředků na platy soudců, státních zástupců a justiční administrativy. V připomínkách napsal, že ministerstvo spravedlnosti tímto porušuje dohody, které Stanjura loni uzavřel se zástupci soudců.

U peněz požadovaných pro Vězeňskou službu pak ministerstvo financí podle České justice napsalo, že bylo na ministerstvu spravedlnosti, jak promítne závazek plošného snížení provozních výdajů do konkrétních rozpočtových kapitol – tedy kolik uspoří v justiční části a kolik připadne na vězeňství. Blažkův úřad v žádosti argumentoval mimo jiné tím, že věznicím v červnu dojdou prostředky na nákup potravin pro vězně. Stanjurův úřad ale upozornil, že schválený rozpočet na potraviny byl 592 milionů korun, přičemž ministerstvo spravedlnosti částku tento měsíc samo snížilo na 278 milionů korun a není jasné, jaké jiné výdaje z ní krylo.

Ministr Blažek chce o situaci v justici a vězeňství jednat 13. června se zástupci všech právnických profesí.

Předchozí

Matesová: Je nesmysl, aby se lidé v 50 dovídali, kdy půjdou do penze

Česko láká investory, málo s nimi ale propojuje malé firmy

Další