Ministerstvo upraví odměňování zmocněnců obětí trestných činů

|

V odměňování zmocněnců obětí trestných činů je nutné provést zásadní změny. Po pondělním jednání se zástupci České advokátní komory (ČAK), justice i neziskového sektoru to sdělil náměstek ministra Karel Dvořák. Dodal, že úřad postavení zmocněnců zlepší v novele advokátního tarifu, případně také odpovídající změnou trestního řádu. Někteří advokáti a následně i ČAK před časem kritizovali, že soudy zmocněncům krátí odměny a že hrozí nedostatek zájemců o tuto práci.

Pondělní jednání u kulatého stolu trvalo přes dvě hodiny a Dvořák připustil, že jeho závěry nebyly jednoznačné. Ministerstvo označilo za hlavní příčinu problému to, že praxe odměňování je roztříštěná a chybí v ní sjednocující prvek, například stanovisko Nejvyššího soudu. Úřad chce v trestním řízení narovnat pozici zmocněnců obětí s pozicí obhájců tak, aby odměny byly stejné. Potřebuje ale ještě propočítat ekonomické dopady takového rozhodnutí.

Novelu advokátního tarifu hodlá ministerstvo odeslat do meziresortního připomínkového řízení ještě v tomto měsíci. Pokud by do ní do té doby nestihlo změny ohledně zmocněnců zapracovat, doplní je pozdějším pozměňovacím návrhem k vyhlášce, popsal mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Tarif by měl být účinný od 1. července.

Podle dřívějšího vyjádření některých advokátů hledají soudy cesty, jak odměny pro ex offo zmocněnce obětí osekat či jak oddálit jejich vyplacení. Odmítají jim například uhradit účast na výslechu obviněných či některá písemná podání, protože tyto úkony označují za neúčelné. To ale naráží na povinnost advokáta, který musí pro svého klienta udělat vše, co považuje za prospěšné. V praxi se pak děje to, že zmocněnci dané úkony uskuteční, avšak nikdo jim je nezaplatí.

ČAK míní, že nejde o ojedinělý problém, ale zřejmě o systémovou záležitost. Komora upozornila na to, že prostředky určené na hrazení odměn ustanovených advokátů mají soudy ve stejné rozpočtové kapitole jako ostatní věcné výdaje, takže při hledání provozních úspor šetří na odměnách advokátů.

Předchozí

Portos otevírá s novým brandem kancelář i v Brně

V Bruselu se diskutovalo o boji proti drogám či organizovanému zločinu

Další