Moravskoslezský kraj zná své nejlepší město pro byznys

|

Vítězem srovnávacího výzkumu Město pro byznys v Moravskoslezském kraji za rok 2023 se stala Ostrava, která tak zvítězila už čtvrtým rokem v řadě. Mezi ostatními městy Moravskoslezského kraje na tom byla nejlépe například v tom, co se týká meziroční změny počtu ekonomických subjektů. Na druhém místě skončil Havířov a na třetím Karviná, řekl za pořadatele David Pavlát. Výsledky zpracovává analytická agentura Datank, organizátoři je vyhlásili v Ostravě.

Město Ostrava se podle pořadatelů může pochlubit velmi vysokým počtem ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel. „Rozvoji podnikatelského prostředí přispívá dobrá dopravní dostupnost. Radnice vynakládá nadprůměrně vysoké finanční prostředky zejména do oblasti veřejné dopravy a na kulturu. Pokud jde o přístup veřejné správy, lze ocenit v rámci regionu vůbec nejvyšší scóring úředních hodin, tedy počet hodin, během nichž si můžou podnikatelé vyřídit vše potřebné pro své podnikání,“ uvedl Pavlát. Velmi dobré hodnocení podle něj město dostalo i za webové stránky z pohledu podnikatele.

„Ostrava, pokud se má rozvíjet, tak hnacím motorem musí být byznys a vysoké školy. Troufnu si říci, že na úrovni byznysu máme splněno a jsem rád, že jsme takto vnímáni a doufám, že se byznys v Ostravě bude rozvíjet dále. Ostrava je dlouhodobě městem, které přináší inovace, podporujeme vědu a výzkum, startupy, vytváříme infrastrukturu a snažíme se být mediátorem mezi soukromým sektorem a vysokými školami. To je přidaná hodnota, která region posouvá dopředu,“ uvedl ostravský primátor Jan Dohnal (ODS).

Havířov podle Pavláta zaznamenává v kraji velmi vysoký počet dobíjecích stanic pro elektromobily, a to i při přepočtu na 100 firem. Příslibem pro rozvoj podnikání do budoucna je meziroční nárůst počtu obyvatel, který v kraji patří k nejvyšším. „Skvělého výsledku město dosáhlo v testu elektronické komunikace, která prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí živnostenských úřadů,“ uvedl Pavlát.

Karviná zase vykazuje skvělé výsledky v nakládání s finančními prostředky. „Alespoň o tom svědčí v kraji vůbec nejnižší náklady na dluhovou službu a také velmi vysoká likvidita. Radnice směřuje peníze především do sportu a kultury. Karviná se může pochlubit rovněž nadprůměrným podílem firem s více než 250 zaměstnanci,“ uvedl Pavlát.

Výzkumu se účastní města a obce s rozšířenou působností a městské části Prahy. Hodnocených kritérii je několik desítek ve dvou hlavních oblastech – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom.

Předchozí

Daňové inkaso od firem při započtení windfall tax letos klesne

V době ekonomické stagnace lidé nekupují zlato

Další