V době ekonomické stagnace lidé nekupují zlato

|

Prodeje zlata v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku klesly meziročně o desítky procent. Vyplývá to z ankety mezi prodejci drahých kovů. Důvodem je podle nich růst ceny zlata na rekordní hodnoty a neochota lidí nakupovat v době ekonomické stagnace.

„Za letošní první čtvrtletí prodala společnost Golden Gate 200 kilogramů zlata, loni ve stejné období to bylo 509 kilogramů,“ řekl analytik předního tuzemského prodejce drahých kovů Pavel Ryba.

Prodej, respektive poptávka drobných investorů po investiční formě fyzického zlata v podobě cihliček či slitků a čistě investičních forem mincí, zůstává v letošním prvním čtvrtletí u České mincovny za rokem 2023 o více než čtvrtinu, uvedl ředitel marketingu společnosti Aleš Brix.

Podobný trend zaznamenávají i další prodejci. „V meziročním srovnání jsou tržby společnosti Zlaté rezervy za první kvartál tohoto roku o 30 procent nižší než v roce minulém,“ řekl spoluzakladatel firmy Roman Pilíšek.

Propad podle Ryby zapříčinilo předzásobení klientů zlatem v pandemii a při propuknutí války na Ukrajině. „V posledních dvou letech na lidi tvrdě dopadla inflace a začali šetřit, aby vyšli s rodinnými rozpočty a utáhli složenky. Nezbývalo jim na investice a nákupy. Řada investorů také preferovala spořicí účty, které nesly přes čtyři procenta. Lidé také začali prodávat své v minulosti nakoupené zlato. Vybírali své zisky a utržené peníze používali na placení svých životních nákladů,“ uvedl.

Jedním z výrazných důvodů je určitě rostoucí cena zlata na burze i v korunách, způsobená naopak značnými nákupy zlata především velkých světových bank a finančních institucí, které v této době táhnou poptávku a tím i cenu nahoru, upozornil Brix. Nezanedbatelnou roli v aktuální situaci v ČR hraje podle něj i obecná neochota lidí k nákupům čehokoliv obecně.

„To je patrné z celkových ekonomických čísel a vytvořených finančních polštářů klientů na běžných účtech Čechů. U vlastní produkce mincí a medailí České mincovny se korekce zájmu z řad sběratelů, investorů, klientů pořizujících dárkové produkty neprojevuje až tak výrazně,“ dodal.

Cena zlata v těchto dnech vystoupala na rekordní hodnoty a překonala 2300 dolarů za troyskou unci. V korunách jeho cena meziročně vzrostla o 30 procent. „Zlato dokázalo ve čtyřletém i jednoletém horizontu v korunách porazit inflaci, a to i navzdory prudce rostoucím sazbám,“ uvedl Ryba. Až začnou sazby klesat, cena zlata může podle něj vzrůst klidně více než dvakrát. Podle Brixe bude zajímavé sledovat, při jaké ceně zlata se spustí vlna zájmu drobných klientů.

Analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil na to, že cena zlata pokořuje jeden rekord za druhým, přestože drobní investoři se drahého kovu již několik let spíše zbavují. „Zatímco investorská ‚drobotina‘ se zlata zbavuje, velcí institucionální investoři jej lačně skupují, ať už ve službách bohatých lidí, nebo států či jejich centrálních bank,“ dodal.

Předchozí

Moravskoslezský kraj zná své nejlepší město pro byznys

Ministerstvo financí prodalo dluhopisy za 9,6 miliardy

Další