Návrhy novel mysliveckého a lesního zákona mají podporu Pavla

|

Prezident Petr Pavel podporuje návrhy novel mysliveckého i lesního zákona, které připravilo ministerstvo zemědělství. Novinářům to po dnešním jednání s prezidentem na Pražském hradě řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). S podobou novely mysliveckého zákona však nesouhlasí Českomoravská myslivecká jednota, která je připravena v případě nevypořádání jejích připomínek svolat demonstraci.

Mysliveckou novelu měla původně vláda projednat už v březnu, v meziresortním řízení ale bylo uplatněno velké množství připomínek, kterými se nyní ministerstvo zabývá a návrh upravuje. Úřad už dříve uvedl, že novela by měla být předložena na jednání vlády v řádu týdnů.

Výborný dnes řekl, že novela zákona o myslivosti úzce souvisí s novelou lesního zákona. „Ty dvě velké novely, které připravujeme, jsou spojité nádoby, a pokud chceme do budoucna zajistit kvalitní zdravé lesy v České republice, tak se bez nich neobejdeme,“ řekl ministr.

Hlavním cílem novely mysliveckého zákona je snížení stavů dlouhodobě přemnožené spárkaté zvěře, která způsobuje škody na lesích i na zemědělských plodinách. Výborný loni na podzim uvedl, že přemnožená zvěř v českých lesích zničí v průměru 15 procent nově vysazených stromů. Plán lovu by se měl podle představ ministerstva stanovovat podle úrovně poškození lesa, což bude posuzovat Ústav pro hospodářskou úpravu lesů.

„Otázkou je, zda současný návrh zákona povede k tomuto cíli, neboť jednotlivá ustanovení navrhované novely spíše připomínají tvorbu zákona o lovu, a ne zákona o myslivosti,“ řekl ČTK předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. Dodal, že připravované znění novely převážná část myslivecké komunity v současném znění zásadně odmítá.

Myslivecká rada proto už dříve přijala usnesení, že pokud nebudou zapracovány zásadní připomínky k novele, jsou myslivci připraveni vytvořit petici a svolat demonstraci. „Čekáme, v jaké podobě bude novela zákona odeslána z ministerstva na Legislativní radu vlády. O případné podpoře demonstrace jsme jednali se zástupci našich pobočných spolků. V této věci máme ze strany okresních mysliveckých spolků a členské základny podporu. Podoba případných protestů bude včas zveřejněna,“ řekl Janota.

Za zásadní problém vnímají myslivci mimo jiné snížení výměry honitby. Novela mění minimální velikost téměř všech honiteb z dosavadních 500 hektarů na 250, což umožní podle ministerstva efektivnější lov a lepší hospodaření, a tím celkově také ochranu lesa, plodin a pozemků před škodami způsobenými zvěří. „Na základě odborných vyjádření snížení výměry honitby mělo vždy opačný efekt a vedlo ke zvýšení stavů zvěře,“ uvedl Janota.

Ministerský návrh zákona se snížením minimální výměry honiteb naopak podporují například soukromí vlastníci lesů a Asociace soukromého zemědělství ČR. Výhrady k novele mysliveckého zákona má nicméně také Český svaz ochránců přírody.

Předchozí

Polášková Wincorová je novou soudkyní Nejvyššího soudu

Vodičkova 33: Místo, kde se píší příběhy úspěchu

Další